Ekim ayında sağlıklı beslenmenin yolu; daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

pazar, alışveriş, manav, meyve sebze, satış tezgah

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda…

muz, portakal, kiraz, pazar, manav, meyve sebze

Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

ejder meyvesi, dragon fruit, pitaya

Ejder meyvesi • Pitaya

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak ekim ayında  tüketebilirsiniz:

Ekim ayı meyveleri

Diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa bu meyvelerden reçel yaparak ekim ayı dışında da -diyetisyeninizin önereceği ölçüde-tüketebilirsiniz.

nar, ortadoğunun şifalı meyvesi

Ekim ayı sebzeleri

pırasa, leek sebzesi, alyum sebzeleri, fonksiyonel gıda pırasa, süper besin prasa

Bu sebzeleri,  mevsiminde dondurmanız koşuluyla diyetisyeninize danışarak ekim ayı dışında da tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

salamura, turşu, konserve

Ekim ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edin. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat edin.

sağlıklı yaşam, mutlu kadın, huzurlu bayan, kaliteli hayat, yaşam kalitesi, wellness

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını tercih etmenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ekim ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Ekim ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

3.688 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

8 yorum

Hülya yuceer · 27 Eylül 2019 23:39 tarihinde

Senol bey merhaba diyette pitaya onemlimi nerden alıcaz teşekkür

sacide ince · 28 Ekim 2019 08:55 tarihinde

hocam merhaba günayldın eskişehir diyetisyen yazınca sizi buldum. eskişehir beslenme diyet uzmanı yeriniz yerde acaba. eskişehirdeki en iyi diyetisyenler yazınca şenol yıldız beslenme ve diyet uzmanı eskişehir diye buldum sizi. randevu almak istiyorum

Hacer Işık · 1 Ekim 2020 09:01 tarihinde

Ejder meyvasını böbrek hastaları yiyebilirmi

    Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 1 Ekim 2020 09:44 tarihinde

    Kronik böbrek yetmezliğinde sebze ve meyve tüketimi kısıtlanarak potasyum alımı azaltılmalıdır. Potasyum bakımından zengin meyveler; kavun, kayısı, yeni dünya, kivi, nar, avokado, muz ve kuru meyvelerdir. Her ne kadar bu meyveler içinde pitaya (ejder meyvesi) anılmasa da, KBY’nde pitaya tüketim miktarı kısıtlanmalıdır.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »