Rahim iç dokusuna endometriyum ismi veriliyor. Endometriyum tabakasının rahmin dışında bulunması ise endometriyöz veya endometriozis olarak tanımlanıyor.

kadın üreme organı, rahim, uterus

Endometriyöz genellikle pelvis denen karnın alt bölgelerinde görülüyor. Üreme dönemindeki kadınların %10’una yakınında görüldüğü tahmin edilen endometriyöz, kısırlığın en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

Endometriyöz belirtileri şunlardır:

  • Adet döneminde ağrı,
  • karnın alt bölgesinde sürekli olarak devam eden ağrı,
  • cinsel ilişki esnasında artan ağrı,
  • dışkılama sırasında zorlanma,
  • idrara sık çıkma, idrarda kan,
  • gövdenin yan bölgelerinde ve sırtta ağrı

Tedavi edilebilen bir sağlık sorunu olan endometriyöz, hastanın hangi yakınmalarının ön planda olduğuna, doğum yapma isteğine ve muayene bulgularına göre ele alınıyor.

iş kadını, ders çalışma, su, postit, not

Ağrısı ön planda olan endometriozisli kadınlar medikal tedaviden yarar görebildiği, ilerlemiş olgularda üremeye yardımcı yöntemlerin başarısız olduğu ve doğum yapmayı planlayan (çocuk isteyen) kadınlarda cerrahi tedavinin ön plana çıktığı bildiriliyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Endometriyöz bitkisel tedavi ile çözülemiyor. Özellikle güvenilir olmayan bazı internet sitelerinde yer alan endometriozis için şifalı bitkiler, kürler ve mucizeler hastaya yarardan çok zarar verebiliyor.

su, soda, maden suyu, zengin mineralli su, kadın, okuma, kitap, akademi

Endometriyöz kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından tedavi ediliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için bir jinekolog ile görüşün. Sağlıkla kalın.

772 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir