Fizikte, iş yapabilme kapasitesi olarak tanımlanan enerji; kalori veya joule ile ifade ediliyor.

enerji, saat, akıllı bileklik, kalori yakma, yürüyüş, adım sayar, adımsayar, pedometre

Enerji, yok edilemiyor ve yoktan var edilemiyor; sadece biçim değiştiriyor. Örneğin besinlerde depolanan kimyasal enerji; çalışan organlar sayesinde ısı enerjisine ve fiziksel aktivite aracılığı ile kinetik enerjiye (hareket enerjisine) dönüşüyor.

yumurta, ekmek, kırmızı meyveler, kivi, turuncu meyve, beyaz-2

Canlıların tamamı, hayatta kalabilmek adına enerjiye gereksinim duyuyor. Ortalama bir insan için bu enerji günlük 2000 kilokaloriye karşılık geliyor. İnsanlar bu enerjiyi oksijenden ve besinlerden karşılıyor.

218 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir