Biyolojik katalizör (biyokimyasal tepkimelerin hızını artırıcı) olarak isimlendirilen enzimler, besinlerin sindiriminden DNA sentezine kadar metabolik tepkimelerin hızını artırıyor.

sağlıklı menü, tofu, yemek, sunum

Çoğu protein yapısında olan enzimlerin üç boyutlu olduğu biliniyor.

  • Kofaktör: Enzimlerde katalizör olarak organik (riboflavin ya da C vitamini gibi) ve inorganik (kalsiyum ve selenyum gibi)  bileşikler kullanabiliyor.
  • Substrat: Enzimatik reaksiyonlarda ürünlere dönüştürülen bileşiklerdir.

Enzimler substratları için seçicidir. Böylece enzim grupları metabolik pathway (yolak) olarak isimlendirilen ve pek çok basamaktan oluşan tepkimeleri gerçekleştiriyor.

583 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x