Evrim teorisi fiziksel ve biyolojik özelliklerinizin atalarınızın karşılaştığı zorluklar ve etkiler ile şekillenerek bizlere aktarıldığını öne sürüyor. Evrimsel psikolojiye göre bilişsel ve davranışsal özelliklerimiz de bu şekilde nesilden nesile aktarılıyor.

charles, robert, darwin, evrim, evrimsel psikoloji

Evrimsel psikolojiye göre zihnimiz ve davranışlarımız rastgele değil; doğanın ilkeleri doğrultusunda belli bir amaca hizmet edecek şekilde oluşuyor. Burada evrim teorisinin iki temel kavramı ön plana çıkıyor: doğal seçilim ve cinsel seçilim.

yenidoğan, baba, bebek, doğum, infant

Evrimsel bakış açısını temel alan psikologlar hayatta kalmayla ilgili olan doğal seçilimin ve üreme ile ilişkili olan cinsel seçilimin davranışlarımızı büyük oranda etkilediğini belirtiyorlar. Bu nedenle bir davranışı araştırırken hayatta kalma ve üreme başarımıza katkısını ele almak gerektiğini savunuyorlar.

erkek-kadin-cift-dans-esnek-yoga-kirmizi-beyaz-savunma-uyum-denge-ego-savunma-mekanizmalari

Evrimsel psikoloji yakın ilişkiler, özgecilik, kıskançlık ve saldırganlık gibi birçok konuyu kendi bakış açısıyla açıklıyor. Örneğin, romantik birlikteliği kaybetmek  üremeyi ve çocukları yetiştirmeyi tehlikeye attığından kıskançlık duygusu ilişkileri korumayı amaçlıyor olabilir.

Evrimsel psikoloji;

  • sayısız nedenle ortaya çıkan insan davranışlarını üreme ve hayatta kalma gibi iki nedene indirgemekle,
  • kültürel üretimin ve çeşitliliğin etkisini görmezden gelmekle,
  • yüzyıllar önce yaşamış insanların davranışlarına ve zihinsel süreçlerine dair arkeolojik kanıtlara sahip olmamakla eleştiriliyor.
500 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir