Eczabilim olarak da bilinen tıbbi farmakoloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Tıbbi farmakoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, tıbbi farmakoloji uzmanı nasıl olunuyor, tıbbi farmakoloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden tıbbi farmakoloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

rezene, zencefil, yeşillik, takviye, destek, ilaç, sindirim, el, ürün

Tıbbi farmakoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Eczacı ve tıp doktorları ile işbirliği yaparak insanlar ve hayvanlar üzerinde ilaçların denenmesi,
  • ilaçların geliştirilmesinde, ilaç potansiyeli ve üretim yöntemlerinin standardizasyonunda endüstriyel eczacılarla ortaklaşa çalışma yapar,
  • besin koruyucularının, renklendirme maddelerinin, toksik gazların, deterjanların ve vücuda alınan diğer maddelerin doku / organlarda ne gibi etkileri olduğu araştırılıyor.

Tıbbi farmakoloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz tıbbi farmakoloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Tıbbi farmakoloji uzmanı nasıl olunuyor?

Tıbbi farmakoloji alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede tıbbi farmakoloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Tıbbi farmakoloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Tıbbi farmakoloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra tıbbi farmakoloji alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir tıbbi farmakoloji hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden tıbbi farmakoloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden tıbbi farmakoloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak tıbbi farmakoloji randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden tıbbi farmakoloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve tıbbi farmakoloji hekiminden tıbbi farmakoloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

410 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir