Çatlaklı dil veya skrotal dil olarak da isimlendirilen fissürlü dil, dilin dorsal (üst) yüzeyinde çok sayıda küçük oluk veya oyuğun bulunmasını ifade ediyor.

fistür dil, çatlak dil, yarık dil

Çoğunlukla zararlı olmayan bu yarıklar ve çatlakların sadece dili etkilediği ve bulaşıcı¹ olmadığı bildiriliyor. 2-6 milimetre derinliğindeki çatlaklar, çocukluk ya da yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Yaşla birlikte bu izler derinleşerek daha belirgin hale gelebiliyor.

piknik sepeti, sağlıklı beslenme, sepet, kır gezisi, kırmızı biber, limon, alışveriş, organik beslenme

Fissürlü dilin nedeni kesin olarak² bilinmiyor.  Yetersiz beslenme, biyotin ve diğer vitamin eksiklikleri ile kalıtımın bir araya gelmesi ile oluştuğu düşünülüyor. Ayrıca Melkersson-Rosenthal sendromu, coğrafik dil ve Down sendromu gibi sağlık sorunlarına fissürlü dil eşlik edebiliyor.

baharat, kişniş, kishnish, aşotu, aş otu, maydonoza benzeyen ot, kişniş baharatı

Fissürlü dil sorunuyla yaşıyorsanız bu önerilere dikkat etmeniz yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardım edebilir:

  • Öğün sonrasında dilinizdeki çatlakların içinde besin artıkları kalabileceğinden dişlerinizle birlikte dilinizi de nazikçe fırçalayın.
  • Bağışıklığın düşmesi, enfeksiyon hastalıkları ve yetersiz-dengesiz beslenme dildeki çatlakları belirginleştirebiliyor. Diyetisyeninizle görüşerek beslenmenizi gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.
  • Karabiber, kırmızı biber, pul biber, acılı köri, limon tuzu, isot, toz sarımsak, hardal ve zencefil gibi baharatlardan kaçının.
  • Sıcak servis edilen yemeklerin biraz soğumasını bekledikten sonra tüketin. Sıcak çay ve kahve tüketiminizi gözden geçirin. Soğuk tüketilen besinlere diyetinizde bir miktar daha yer açın.
  • Kolalı içecekler, kakao, reçel, sirke, maya, cips, ketçap, mayonez, soya sosu, sosis, salam ve sucuk tüketiminizi sınırlandırın.

Dilinizde gözle görülür bir yara olmasa da fissürlü dil nedeniyle acı bir besin tüketmişsiniz gibi hissediyorsanız ve dilinizde sürekli olarak yanma hissi oluşuyorsa glossodini (acı ağız sendromu) gelişme riskine karşı diş hekiminizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

1aaom.com
2healthline.com/health/fissured-tongue
13.256 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir