Günlük protein ihtiyacı vücut ağırlığına, fizyolojik duruma, fiziksel aktivite düzeyine ve hedefe göre değişiyor. Herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan başka bir deyişle hareketsiz (sedanter) bir birey için günlük protein gereksinimi, kilogram başına 0,8 gram iken bu değer elit bir sporcu için 3 gram civarına çıkabiliyor.

spor çantası, erkek, moda, adam, sokak

Fiziksel aktivite düzeyinize göre almanız gereken protein miktarını kabaca şöyle açıklayabilirim:

  • Hareketsizseniz, hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorsanız vücut ağırlığınız başına 0,8 gram
  • Hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorsanız ancak hafif bir işte çalışıyorsanız veya her gün ulaşım amaçlı yürüyorsanız vücut ağırlığınız başına 1,0 gram
  • Dayanıklılık sporu yapıyorsanız 1,2-1,6
  • Müsabaka / müsabakadaki dayanıklılık için 2,0
  • Güçlendirme sporları yapıyorsanız 1,2-1,7

Ergenlik dönemindeyseniz ve spor yapıyorsanız vücut ağırlığınız başına yaklaşık 2 gram protein almalısınız.

biceps, biseps, pazu, erkek kas, spor salonu aletler, karanlık, adam, fitness merkezi

Danışanlarımdan çok sayıda soru aldığım için bu konuda yazmak istedim. Beslenmenin biricik olduğunu, burada yer alan sayılarla insanların basitçe sınıflandırılamayacağını biliyoruz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yaptığınız fiziksel aktivitenin türüne, yoğunluğuna ve süresine, sağlık durumunuza, vücut kompozisyonunuza ve amacınıza bağlı olarak değişen günlük protein ihtiyacınız hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşmenizi tavsiye ediyorum.

167 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »