FODMAP, sindirilmeye karşı direnç gösteren karbonhidratların isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu karbonhidratlar fermente edilebilen (mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılabilen) oligosakkaritleri, disakkaritleri, monosakkaritleri ve poliolleri ifade ediyor.

fırın sebze, enginar, vegan, vejetaryen

Hangi besinler FODMAP içeriyor?

Yukarıdaki besinler içerdikleri FODMAP nedeniyle çoğunlukla sindirilemiyor. Bu durumda bağırsaklarda fermente olan FODMAP gaz oluşumuna, şişkinliğe ve karında kramplara neden olabiliyor. Bu semptomları yoğun şekilde yaşayan bireylere düşük FODMAP diyeti öneriliyor.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

FODMAP içeriği düşük olan besinler nelerdir?

mutfak, yemek hazırlama, pişirme, sağlıklı beslenme, diyetisyen

Düşük FODMAP diyeti IBS (irritabl bağırsak sendromu) tanısı alan bireylerin semptomlarını azaltmak amacıyla diyetisyen danışmanlığında1 uygulanıyor.

Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

IBS tanısı almadıysanız düşük FODMAP diyetini uygulamamanızı öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1webmd.com/ibs/guide/what-is-fodmap
1.859 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir