Fransız mutfağı soslarıyla, tereyağıyla, peynirleriyle ve şaraplarıyla ünlüdür. Ayrıca yağda yüzen hamur işleriyle, kruvasanlarla ve bol tereyağlı yemekleriyle biliniyor.

kruvasan, kahve, Fransız mutfağı, hamurişi

Bu beslenme alışkanlıklarına karşın Fransızlarda obezite prevalansı (görülme oranı) %15’tir. ABD’de ise bu oranı %39’dur. Bu duruma Fransız paradoksu1 adı veriliyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Bu paradoksun düşük obezite oranı ile sonuçlanması:

  • Porsiyonlarının son derece küçük olmasına
  • Öğünlerini acele etmeden, yavaş yavaş tüketmelerine (ABD’liler günlük ortalama 60 dakika yemek yiyorken Fransızlarda bu süre 100 dakikadır)
  • Kırmızı şarap tüketim alışkanlığının yaygın olmasına bağlanıyor.

İçerdiği resveratrol polifenolü sayesinde kırmızı şarap; obezitekalp-damar hastalıkları ve kanser riskini düşürüyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Her ne kadar Fransız paradoksu tam anlamıyla net olmasa da porsiyon miktarını sınırlandırmanın, öğünleri yavaş tüketmenin ve antioksidan bileşen açısından zengin beslenmenin sağlığı koruyacağı açıktır. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
137 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir