Fransız mutfağında maydanoz, tarhun, Frenk maydanozu ve Frenk soğanından oluşan dörtlüye fines herbes adı veriliyor. Fines herbes, pazarlarda yıl boyunca taze olarak bulunabiliyor.

frenk soğanı, pembe çiçekli soğan, fransız soğanı, çiçek, besin

Fransız ve İsveç mutfaklarına ait geleneksel yemeklerin vazgeçilmezi olan Frenk soğanının yaprakları ince ince doğranarak çorbalara, patates ve balık yemeklerine lezzet verici olarak ekleniyor.

frenk soğanı, pembe çiçekli soğan, fransız soğanı, çiçek, besin

Ülkemizde yaprak soğanı adıyla bilinen Frenk soğanı, Van otlu peynirinin yapımında kullanılıyor.

frenk soğanı, pembe çiçekli soğan, fransız soğanı, çiçek, besin

A ve C vitaminleri bakımından zengin bileşime sahip olan Frenk soğanı eser miktarda kükürt ve demir içeriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Omlet, makarna, tavuk ve güveç yemeklerinizi Frenk soğanı ile lezzetlendirebilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.205 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.