Glisin ve sistein aminoasitlerinden oluşan glutatyon (γ-glutamil-sisteinil-glisin) serbest radikal, peroksit ve ağır metal gibi reaktif oksijen türlerinin toksik etkilerinden hücreleri koruyan tripeptit yapısında bir antioksidan bileşendir.

havuç, sunum, sebze, tavuk, balık, et, beyaz et, brüksel lahanası, çorba, sosis, beyaz, menü, öğün, sunum, ana yemek, ana öğün

Glutatyonun özellikleri nelerdir?

  • Glutatyon hücrelerde indirgenmiş (GSH) ve oksitlenmiş (GSSG) formlarda bulunuyor. Sağlıklı hücrelerdeki ve dokulardaki glutatyon moleküllerinin %90’ından fazlasının GSH formunda olduğu biliniyor. GSSG/GSH oranı oksidatif stresin bir ölçüsü olarak kabul ediliyor.

  • Sağlıklı genç bireylerin kanlarındaki glutatyon düzeyinin yüksek¹ olduğu biliniyor. Yüksek glutatyon düzeyi diyabet, kalp-damar hastalıkları ve artrit riskini¹ azaltıyor.
  • Glutatyon bağırsak mikrobiyatasını besliyor. Bu nedenle oral glutatyon alımı AIDS‘in ve kanser türlerinin tedavisinde yararlı etkiler¹ gösteriyor.
  • Glutatyon kas yıkımını önlüyor. Bu nedenle kasların onarılması ve kas ağrılarının azaltılması amacıyla özellikle sporcular glutatyon takviyesi kullanabiliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Hangi besinler glutatyon düzeyini artırabiliyor?

Glutatyon düzeylerini artırabilecek besinlere diyetinizde yer verin. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
1.487 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir