Toplum hekimliği olarak da bilinen halk sağlığı, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Halk sağlığı hangi hastalıklarla ilgileniyor, halk sağlığı uzmanı nasıl olunuyor, halk sağlığı eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden halk sağlığı randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

erkek diyetisyen, hasta

Halk sağlığı hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Halk sağlığı, tarama programlarının takibi, anne sütü uygulamalarının yerleştirilmesinin sağlanması, bebek, çocuk, kadın ve üreme sağlığı konularında eğitimler düzenliyor.
  • Aile sağlığı merkezlerinin ve aile hekimliği birimlerinin açma, kapama ve yer değiştirme işleri ile ilgili çalışmalarını yapıyor.
  • Kanser erken teşhis ve tarama ile aktif ve pasif kanser hizmetlerinin sunulmasını sağlıyor.
  • Kronik hava yolu hastalıklarını kontrol ve önlemeye yönelik ulusal programlar olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili programların şehir seviyesinde yürütülmesini sağlıyor.
  • Yaşlı sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesine ilişkin ulusal programların yürütülmesi konusunda çalışıyor.
  • Halka yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin ilçe sağlık müdürlükleri aracılığı ile sunulmasını destekliyor.

Halk sağlığı, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz halk sağlığı hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Halk sağlığı uzmanı nasıl olunuyor?

Halk sağlığı alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede halk sağlığı alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Halk sağlığı eğitimi kaç yıl sürüyor?

Halk sağlığı uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra halk sağlığı alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir halk sağlığı hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden halk sağlığı randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden halk sağlığı randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak halk sağlığı randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden halk sağlığı randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve halk sağlığı hekiminden halk sağlığı randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

508 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir