Derin ve soğuk sularda yetişen balıklar EPA ve DHA isimli omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bu yağ asitlerinden DHA, çocuklarda normal beyin gelişimini destekliyorken gözlerin ve sinir sisteminin gelişmesine de katkıda bulunuyor.

hamilelik, gebelik, balık, somon, mutfak

Balıklar içerdikleri iyot, A, D ve B12 vitaminleri sayesinde de bebeğinizin anne karnındaki gelişimine destek oluyor.

balık, bir kasa balık, sarı, balığı

Öte yandan bazı balıklar aşırı miktarda cıva içerebiliyor. Cıva insan vücudunda doğal olarak bulunmuyor ve sinir sistemi için toksik etki gösterebiliyor. Plasentadan (bebek ile anne arasında madde alışverişini sağlayan dokudan) kolayca geçebilen cıva bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden hamilelikte balık tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamilelik süresince her hafta 180-360 gram² balık tüketmelisiniz. Bu balıkların uskumru, somon, sardalye gibi yağlı balıklar olması daha yüksek miktarda omega 3 almanızı sağlayacaktır.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

Konserve ton balığı tüketiminizi ise haftada en fazla 180 gram² olacak şekilde sınırlamalısınız.

ton balığı konservesi, tuna

Cıva konsantrasyonu yüksek olan balıkları tüketmekten¹ (büyük gözlü ton balığı, kral uskumru, kılıç balığı…) kaçınmalısınız.

Diyetisyen Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Diyetisyen • Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Hamilelikte tüketeceğiniz balık türünü doğru seçerek olası toksik etkilerden korunabilirsiniz ve bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

¹Chiu, Y. H., Chavarro, J. E., & Souter, I. (2018). Diet and female fertility: doctor, what should I eat?. Fertility and sterility110(4), 560–569. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2018.05.027
²Gülgün Ersoy, G., Rakıcıoğlu, N., Karabudak, E. ...(2016). Yaşam Sürecinde Beslenmenin Önemi ve Enerji Dengesi. Türkiye Sağlıklı Beslenme Rehberi. Ankara.
  1.303 kez okundu

  Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu

  Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle Psikoloji (yan dal) eğitimini tamamladı. Anne-çocuk beslenmesine olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümüne başladı. Stajlarını MLP Care Hastaneler Grubu’na bağlı çeşitli hastanelerde tamamladı. Şuan bir catering firmasında toplu beslenme sistemleri alanında çalışmaktadır ve online olarak danışan kabul etmektedir.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir