Havuç potasyum, kalsiyummagnezyum, B1, B6, B9, K vitaminleri ve nitrat gibi besin ögelerinin yanında kafeik asit,  para-kumarik asit ve klorojenik asit gibi fenolik bileşikler içeriyor.

havuç, kum havucu

Yapısında barındırdığı ß-karoten isimli karotenoit nedeniyle havuç hem vücudun A vitamini gereksiniminin karşılanmasına destek oluyor hem de antioksidan koruma sağlıyor.

pazar, market, alışveriş, soğan, havuç

Yapılan bilimsel çalışmalar havuç tüketiminin kalp krizi ve katarakt riskini azalttığını¹ gösteriyor. Ayrıca düşük ß-karoten alımı kanser riskini¹ artırıyor.

havuç, sunum, sebze, tavuk, balık, et, beyaz et, brüksel lahanası, çorba, sosis, beyaz, menü, öğün, sunum, ana yemek, ana öğün

Her gün 20-25 mg ß-karoten¹ alınması öneriliyor. Bu gereksinimi 2 orta adet havuçtan karşılayabileceğiniz gibi 1 büyük adet tatlı patatesten veya 2 su bardağı ıspanaktan da alabilirsiniz.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi almak için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. Günde bir elma, NTV Kitap, s. 107-110
347 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir