Haziran ayında tüketilebilecek balıkların neler olduğu, danışanlarımın merak ettiği konuların başında yer alıyor.

akya balığı, balık

Akya balığı

Balıkları da tıpkı meyveler ve sebzeler gibi mevsiminde tüketerek aşağıdaki besin ögelerinden azami şekilde yararlanın.

çipura balığı, çupra balık

Çipura

Omega 3 yağ asitleri, protein, fosfor, kalsiyum, selenyum, iyotB1, B3, B6, B9, B12A ve D vitaminleri yönünden zengin bir besin olan balık eti, kırmızı etten ve tavuk etinden daha az miktarda yağ içeriyor.

grida balık, lahoz balığı

Grida

Avlanma sezonunun kapanmasıyla beraber balıkçıların çoğu, haziran ayında tezgahlarını kapatıyor. Bu nedenle haziran ayında Akdeniz balıkları ön planda oluyor.

levrek balığı

Levrek

Haziran ayında bu balıkları tüketin

Balıklar avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybediyor. Bu nedenle aldığınız balığın göz bebeklerinin dışa doğru bombeli olmasına ve elinizi balığın gövdesine bastırıp çektiğinizde göçük oluşmamasına dikkat edin.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca balığı yağda kızartma yerine fırın, ızgara veya buğulama yöntemleriyle tüketin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Haziran ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

1.317 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir