Anal kanaldaki toplardamarlar hemoroit olarak tanımlanıyor. Bu damarlar şiştiğinde ve genişlediğinde kaşıntı, ağrı ve kanama gibi yakınmalar oluşuyor.

sindirim, probiyotik, postbiyotik, prebiyotik, simbiyotik, kabızlık, mide, bağırsak

Hemoroit pek çok bireyde bulunuyorsa da az sayıda kişide belirti veriyor. Kabızlık ve gebelik bu belirtilerin yoğunlaştığı dönemlere işaret ediyor.

sindirim sistemi, bağırsaklar, barsaklar

Erken evre hemoroitlerde ilaçla tedavi mümkün görünüyor. İleri evrelerde rekto-sigmoidoskopi ismi verilen tıbbi cihaz ile kolon endoskopik açıdan inceleniyor veya hemoroit içine ilaç enjeksiyonu yapılabiliyor. Çok daha ilerlemiş evrelerde ise cerrahi müdahale gerekebiliyor.

1.022 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir