Histamin, bağışıklık sisteminin tepkilerini yansıtan nörotransmitter bileşendir. Alerjik bir etkiye maruz kalındığında ortaya çıkan sıcaklık artması, şişme, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler histamin tarafından1 oluşturuluyor.

zayıflık, hafif, tüy, kuş tüyü, kaşeksi

Histamin; polen, tüy ve toz gibi alerjenlerin vücuttan uzaklaştırılması sürecini başlatıyor. Bu durum hapşırmaya, göz yaşına veya kaşınmaya neden1 olabiliyor.

alkol, içki, alkollü içecek, Jack Daniel's, viski

Besin alerjisi durumunda alerjen besinler tüketildiğinde histaminler salgılanıyor. Bazı besinler doğal olarak histamin bakımından zengin iken bazıları histamin salgılanmasına neden oluyor.

kraker, karbonhidrat, unlu atıştırmalıklar, fırında yapılan ara öğünler

Histamin içeriği yüksek besinler

Ayrıca bayatlamış balıkların tüketilmesi, skombroit balık zehirlenmesi (SBZ, SFP) olarak isimlendirilen histamin zehirlenmesine neden olabiliyor.

acai meyvesi, açai üzümü, acaiberry, mavi meyveler, mor meyvalar,

Histamin salgılanmasına neden olan besinler

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1webmd.com/allergies/what-are-histamines
1.549 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir