HIV, insan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak adlandırılan ve aynı isimde enfeksiyona yol açan virüsü ifade ediyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

HIV, vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi hücresi olan CD4’e tutunuyor ve genetik materyallerini hücre içerisine bırakıyor. CD4 hücresinin DNA’sını kullanarak kendini kopyalıyor. Zaman içerisinde bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin azalmasına ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasının bozulmasına sebep oluyor.

HIV, AIDS, HIV-AIDS, hiv, aids, kırmızı kurdele

AIDS ise edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu olarak adlandırılıyor ve HIV enfeksiyonunun ileri evresini ifade ediyor. HIV, bağışıklık sisteminin organizatörü olan CD4 hücrelerini enfekte ederek zamanla bu hücrelerin sayısını azaltıyor. Virüs bulaştıktan sonra tedavi edilmemesi halinde 10-12 yıl içerisinde¹ bağışıklık sistemi işlevini yerine getirememeye başlıyor. Savunmanın yetersiz olduğu dönemlerde vücut enfeksiyonlara karşı açık hale geliyor.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Bağışıklık sisteminin HIV’den kaynaklı savunma görevini yerine getiremediği ve fırsatçı enfeksiyon olarak tanımlanan diğer enfeksiyonların görülmeye başladığı aşamayı belirten AIDS, başlı başına bir hastalık değil evreyi¹ ifade ediyor.

HIV, AIDS, HIVAIDS, hiv, aids

17mayis.org/savunuculuk-programi/hiv-calismalari

HIV ile yaşayan herkesin AIDS evresinde olmadığı, tedavi altına alınan bireylerin yaşamları boyunca AIDS evresine gelmedikleri biliniyor. AIDS evresinde HIV enfeksiyonu tanısı almış bireylerin etkili tedaviler sayesinde bu evreden çıkabildikleri¹ de bildiriliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

¹pozitifyasam.org/hiv-aids-nedir
1.726 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir