Bundan 70 yıl önce ortaya atılan aralıklı oruç, IF (intermittent fasting) ismiyle anılıyor ve diğer popüler diyetlerden hangi besinlerin yasaklanması gerektiği noktasında değil besinlerin ne zaman tüketilmesi gerektiği konusunda ayrılıyor.

doğal mineralli maden suyu, mineral sodası, zengin mineral içeren su

Aralıklı oruç beslenmesinde oruçluyken su, şekersiz çay, kahve ve sade maden suyu tüketilebiliyor. Pek çok aralıklı oruç modeli olmasına karşın en popüler iki aralıklı oruç sistemi bulunuyor.

beslenme, ıf diyeti, aralıklı oruç

Belirli aralıklarda beslenme

Belirli aralıklarda beslenme sistemde 4, 6 veya 8 saatlik tokluk periyotları bulunabilir. Bir günde (24 saat içinde), 16 saat aç kalarak 8 saat beslenebilirsiniz.

beslenme, ıf diyeti, aralıklı oruç

24 saat aç kalarak beslenme

24 saat aç kalarak beslenme modelinde, bir gün belli bir saate kadar beslenilirken bir gün (24 saat) aç kalınıyor. İkinci gün aç kalınarak aynı saat geldiğinde besin tüketimi başlıyor.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

Öğün atlamanın, aç kalmanın ve dengesiz beslenmenin sağlık üzerinde pek çok zararlı etkisi bulunuyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bu beslenme biçimi mutlaka uzman diyetisyen eşliğinde yürütülmelidir. Aralıklı oruç hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

3.446 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir