Kendi varoluşunu sorgulayabilen tek varlığın insan olduğu biliniyor. Bu sorgulama bizleri hayatlarımızda bir anlam ve amaç arayışına itiyor. Hayatın anlamının ne olduğu ile ilgili sorular çok eskilere dayanıyor.

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, kahve, kafe, sosyalleş, zaman geçir, zaman ayır

Hayatlarımızı neyin anlamlı kıldığına dair birçok psikolojik ve felsefi bakış açısı bulunuyor. Hatta psikolojide logoterapi, anlam terapisi ve varoluşçu terapi gibi psikoterapi yaklaşımları yer alıyor.

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, arkadaşlık, mutluluk, sosyal destek

Anlam temelli psikoterapi yaklaşımlarının tarihi Viktor Frankl‘ın 1946’da yayımlanan ve Nazi toplama kampındaki deneyimlerini anlattığı İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabına kadar uzanıyor. Kamplardan sağ çıkan Frankl, temel motivasyonumuzun zevk veya güç elde etmek değil; anlam bulmak olduğunu savunuyor. Böylece logoterapi yaklaşımını geliştiriyor.

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, Viktor Frankl, kitap

Hayatın anlamına dair tek bir genel cevap bulmamız mümkün görünmüyor çünkü hayatın anlamı insandan insana ve zamanla değişiyor. Bulduğumuz anlam bazen hayatımızın tümünü kaplıyorken ve her şeyi açıklıyorken bazen fark etmeden ellerimizden kayıp gidiyor.

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, satranç, damalı, mücadele, rekabet, savaş

Farklı ve çeşitli düşüncelere rağmen hayatın anlamının kaynağına dair genellemeler yapılabiliyor. Genel olarak iki anlam kaynağı karşımıza çıkıyor: Anlamlı ilişkiler ve anlamlı meşguliyet (iş, hobi, üretim faaliyet, vb.). Yapılan çalışmalara göre;

  • ilişki kurma ihtiyacımız karşılandığında,
  • dünyaya ait olduğumuzu hissettiğimizde,
  • ailelerimiz tarafından desteklendiğimizde hayatın anlamı olduğunu daha çok hissediyoruz.

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, desen, çizim, mandala, inanç

Hayatımızın anlamlı olduğunu hissetmemiz bize yaşamak için bir amaç sağlıyor. Bu anlam ve amaç ile birlikte değerlere, ilkelere ve standartlara sahip oluyoruz. Böylece olayları ve hayatımızı kontrol edebildiğimizi hissediyoruz. 

anlam, hayatın anlamı, anlam arayışı, insanın anlam arayışı, karavan, kamp, yolculuk, aile, seyahat

Kısacası anlam, en yüksek potansiyelimize ulaşmamız için bizi motive eden yaşam enerjisi olarak görülüyor. Bizi diğer canlılardan ayıran da temel içsel motivasyonumuz olan bu anlam arayışı oluyor. Sağlıklı günler.

apa.org/monitor/2018/10/cover-search-meaning
all-about-psychology.com/the-importance-of-meaning-in-life
psychologytoday.com/us/blog/the-meaningful-life/201807/search-meaning-the-basic-human-motivation
425 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir