İntihar; kişinin fizyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik düzeyde yaşadığı sorunlara karşı bir çözüm olarak ortaya koyduğu yıkıcı bir davranıştır.¹

kadin-uzgun-depresyon-mutsuz-hastalik-rahatsizlik-umutsuz-sikinti-psikolojik-bozukluk-ego-savunma-mekanizlari

Sorunlarının çözülemeyeceğini ve yapabilecekleri tek şeyin hayatlarını sonlandırmak olduğunu düşünen kişiler hakkındaki yanlış inançlarımız onlara yardım etmemize engel olabiliyor.

üzüntü, hüzün, kadın, iki kadın, ağlamak, gözyaşı

Yanlış: İntihar hakkında konuşmak ve bir kişiye intiharı düşünüp düşünmediğini sormak o kişinin aklına intihar düşünceleri sokar.

Doğru: Bir kişi ile intihar hakkında konuşmak o kişinin duygu ve düşüncelerini paylaşmasına olanak sağlar. Sizin onu önemsediğinizi, ona değer verdiğinizi ve onun yanında olduğunuzu hissettirir.

depresyon, tedavi, günbatımı, iki kişi, park

Yanlış: Bir insan hayatını sonlandırmaya karar verdiyse hiçbir şey onu durduramaz.

Doğru: Hayatlarına son vermek için güçlü istek duyanların aslında son vermek istedikleri şey acıdır. Kişinin hala hayatta olması onu burada tutan şeylerin olduğunu gösterir.

İnsanlar, beynin işleyişinde değişiklikler yaratmaya çalışmış ve bunun için birçok yöntem bulmuşlardır. Bunlardan birisi olan meditasyon, yüzyıllardır varlığını devam ettirmekte ve son yüzyılda modern yaşamdaki stresle baş etmek için kullanılmaktadır. Nefes üzerine odaklanan Uzakdoğu meditasyonu, Sufi’lerin semahı, tesbih çekmek, mantralar, zikirler, davul ritmiyle kendinden geçme ve dua gibi tekniklere dayanan meditasyonlar kültürden kültüre, zamanla değişmektedir. Meditasyonun insan bedenini nasıl etkilediği merak edilmiş ve yapılan çalışmalarda insanın sempatik sinir sistemini yavaşlattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bedenin kendisini savunması için gerekli olan sempatik sinir sistemi; ani bir olay karşısında çalışmaya başlar ve bizim stres tepkileri dediğimiz bedensel belirtileri ortaya çıkarır. Bu nedenle meditasyon yaparken; kalp atış hızı azalır, metabolizma hızı düşer, solunumu yavaşlar, kaslar gevşer, beynin dinlenme durumunda ortaya çıkan alfa dalgaları artar, stresle ilgili kimyasal olan laktatın kandaki oranı azalır… Meditasyon teknikleri, yukarıda bahsedilen fizyolojik etkileri sebebiyle, psikoterapistler tarafından anksiyete bozuklukları tedavisinde bazı seanslarda yöntem olarak kullanılabilmektedir. Bedensel değişikliklerin yanında düzenli olarak meditasyon yapan kişiler; daha çok duyusal farkındalık, güçlü duygular, zamansızlık ve dinginlik hissi yaşadıklarını ifade etmektedirler.

Yanlış: İntihar etmekten bahseden kişi gerçekten intihar etmez çünkü onun amacı dikkat çekmektir.

Doğru: İntihar ederek hayatlarına son veren kişilerin çoğu öncesinde çevresine bununla ilgili sinyaller verir. Bu nedenle intihar hakkında yapılan konuşmalar ciddiye alınmalıdır.

obsesyon, ızdırap, dert, kaygı, sıkıntı, OKB, adam, erkek, üzülmek

Yanlış: Bir kere intihar eden kişinin bunu tekrar deneme olasılığı düşüktür.

Doğru: Daha önce intihar girişiminde bulunan kişinin bunu tekrar deneme olasılığı vardır.

iki, insan, sahil, sırt

İntihar hakkındaki inançlarınızı değerlendirmeniz sizin desteğinize ihtiyaç duyabilecek yakınlarınıza yardım etmeniz bakımından önemlidir. Hassas bir konu olan intiharın önlenebilen toplumsal bir sorun olduğu unutulmamalıdır.

¹https://www.psikolog.org.tr/tr/blog/www/intihari-onlemek-icin-herkese-dusen-gorevler-var-x229
1.897 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir