Ispanakta; kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, omega 3, koenzim Q10, polifenoller, α-lipoik asit, glutatyon, lutein, zeaksantin, mezozeaksantin, betain, ß-karoten, E, K, B ve C vitaminleri bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Betain, kalp hastalıklarına yönelik risk faktörünü gösteren homosistein düzeyini azaltıyor.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

Lutein, zeaksantin ve mezozeaksantin ise gözün makula bölgesinde bulunan bileşenlerdir. Göz sağlığını destekleyen antioksidan madde olan lutein, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına ve ışığın zararlı etkilerine karşı gözü koruyor.

ıspanak, yeşillik, yeşil yapraklı sebze, sninach

Ayrıca ıspanağın kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

Yarım demet ıspanak (150 gram) 25 Kcal’dir. Ağırlık kaybetmeyi planlayan ya da obezite ile yaşayan bireylerin diyetlerine ıspanağı eklemelerini öneriyorum. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

2.576 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

K vitamininden zengin beslenmek kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 13 Ağustos 2021 08:59 tarihinde

[…] vitamini ıspanak, brokoli, domates, yumurta, süt ürünleri, yağlı tohumlar gibi birçok bitkisel ve hayvansal […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »