Ispanakta; kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, omega 3, koenzim Q10, polifenoller, α-lipoik asit, glutatyon, lutein, zeaksantin, mezozeaksantin, betain, ß-karoten, E, K, B ve C vitaminleri bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Betain, kalp hastalıklarına yönelik risk faktörünü gösteren homosistein düzeyini azaltıyor.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

Lutein, zeaksantin ve mezozeaksantin ise gözün makula bölgesinde bulunan bileşenlerdir. Göz sağlığını destekleyen antioksidan madde olan lutein, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına ve ışığın zararlı etkilerine karşı gözü koruyor.

ıspanak, yeşillik, yeşil yapraklı sebze, sninach

Ayrıca ıspanağın kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

Yarım demet ıspanak (150 gram) 25 Kcal’dir. Ağırlık kaybetmeyi planlayan ya da obezite ile yaşayan bireylerin diyetlerine ıspanağı eklemelerini öneriyorum. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.396 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

1 yorum

K vitamininden zengin beslenmek kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 13 Ağustos 2021 08:59 tarihinde

[…] vitamini ıspanak, brokoli, domates, yumurta, süt ürünleri, yağlı tohumlar gibi birçok bitkisel ve hayvansal […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir