Tatlı sulardan ya da denizlerden elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul

Suda yaşayan ve vücutlarında kabuğa benzeyen yumuşak koruyucu tabaka bulunan canlılara yumuşakça adı veriliyor. İstiridye, yumuşakçalar arasında yer alıyor.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul

İstiridye dışında midye, kum midyesi ve deniz tarağı gibi yumuşakçalar bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen yumuşakçalar, ağır metaller içerebiliyor.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul

İstiridye, marketlerde ve restoranlarda kolayca bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen istiridye, genellikle çiğ tüketiliyor. Üç yaşına gelen istiridye içinde bir inci tanesi oluşturuyor.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul

İstiridye, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon istiridye 8 gram protein, 2 gram yağ içeriyor ve 69 Kcal enerji veriyor. İstiridye, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte istiridye yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul, sogra, öğün, yemek

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) istiridye tüketebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

İstiridye tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. İstiridye gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
552 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir