Halk arasında tüp bebek adıyla bilinen IVF (in vitro fertilizasyon), anne adayına ait yumurtanın sperm hücresi tarafından yapay olarak (vücut dışında) döllenmesi sürecini ifade ediyor.

IVF, tüp bebek

Kısırlık tedavisinde diğer yardımlı üreme yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan önemli bir tedavi seçeneği olan IVF’nin başarısını etkileyen faktörleri birlikte konuşalım.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

Boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının çok fazla olması (obezite) ve aşırı zayıflık (kaşeksi), IVF başarısını azaltıyor. BKİ‘nin 25’in üzerinde olması gebelik şansını %10 düşürüyor.

mutfak, beslenme, kırmızı, çilek, smoothie, tarif, yemek kitabı

Ilımlı karbonhidrat alımıyla birlikte dengeli protein ve makul miktarda yağ içeren beslenme tedavisi IVF başarısını artırıyor. Bu konuda bir diyetisyenden destek almanızı tavsiye ediyorum.

bira, alkol, içki, sosyalleşme

Hem anne hem de baba adayları için alkol tüketiminin kısıtlanması tedavide başarı sağlıyor.

salata, yağ, sebze, vitamin e, e vitamini, sıvı yağ, zeytinyağı

IVF tedavisi alan bireyler için diyetteki yağ kalitesi genellikle önemsenmiyor. Danışanlarıma hem sebze yemekleri hem de salata için 1 kg sebzeye 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve fındık yağı karışımı eklemelerini öneriyorum.

balık, bir kasa balık, sarı, balığı

Omega 3 yağ asitlerinin kaliteli kaynaklardan sağlanması bu süreçte önem arz ediyor. Haftanın altı günü omega 3 takviyesi almanızı bir gün de uskumru, somon, ringa, kefal, orkinos, sazan ve alabalık gibi yağlı balıklardan birini tüketmenizi öneriyorum.

ilaç, hap,

Kandaki D vitamini düzeyinin 50 ng/ml ve üzerinde olması, gerektiğinde D vitamini takviyesi almanız tedavi başarısını artırabilir.

yürüme, yürüyüş, adım atma, her gün 10 bin adım, walking

Danışanlarıma her gün 40-60 dakika açık hava yürüyüşü yapmalarını öneriyorum. Ayrıca replasman tedavisi ödem sorununa ve iştah açılmasına neden olabiliyor. Bu yüzden beslenmenizi düzenlemenizi ve diyetinizin enerji değeri başına 2 ml su tüketmenizi tavsiye ediyorum. Bu değer 1300 Kcal’lik bir beslenme programı için 2,6 litre anlamına geliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Son olarak kullanıyorsanız sigarayı bırakmanızı, kafein alımınızı sınırlandırmanızı ve stres düzeyinizi kontrol etmenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

737 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir