Toplumda tüp bebek ismiyle bilinen in vitro fertilizasyon (IVF), yumurtanın vücut dışındaki (in-vitro) sperm hücresi tarafından döllenmesini sağlama sürecini ifade ediyor.

ivf, tip bebek, in vitro fertilizasyon, kısırlık tedavisi

IVF işlemi, upload.wikimedia.org

IVF, infertilite (kısırlık) tedavisinde diğer yardımlı üreme yöntemleri başarılı olmadığında tercih ediliyor. IVF kadının yumurtlama sürecini izlemek ve yumurtayı yumurtalıklardan alarak laboratuvar ortamında dölleyerek oluşan zigotun (döllenmiş yumurtanın) daha sonra hastanın rahmine aktarılması şeklinde1 özetleniyor.

gebe, hamile, fetüs, bebek, anne karnı

Türkiye’de ilk tüp bebeğin 1989 yılında dünyaya geldiği bildiriliyor. IVF işleminde başarı oranları ülkelere göre farklılık gösteriyorsa da %40 civarında bir orana karşılık geldiği biliniyor. Anne adayının yaşı, vücut ağırlığı ve sağlık durumu başarıyı etkiliyor.

anne, baba, ebeveyn, ana baba, bebek, aile, sevgi

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan genç çiftlerde dahi IVF uygulamalarının başarısız olduğu görülebiliyor. Ancak ilk denemedeki başarısızlık, diğer tüm denemelerin de başarısız olacağı anlamına gelmiyor.  Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1tr.wikipedia.org/wiki/tüp_bebek
490 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »