Herhangi bir hastalığı bulunmayan yetişkinlerin, gebelerin, emziklilerin, sporcuların, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların, gençlerin, ek besin almaya başlamış ve alerjisi olmayan bebeklerin tüketebileceği kabak tatlısı tarifi için hazır mısınız?

balkabağı tatlısı

Kabak tatlısı tarifi önbilgileri

  • Hazırlama süresi: 10 dakika
  • Pişirme süresi: 45 dakika
  • Porsiyon: 7 kişilik

Bu tarif için herhangi bir ön hazırlık gerekmiyor.

bal kabağı balkabağı pumpkin, sarı kabak

Kabak tatlısı tarifi için gereken besinler ve miktarları

Üzeri için tepeleme 1 yemek kaşığı (20 g) kıyılmış ceviz kullanabilirsiniz. Malzemeleriniz hazırsa haydi kabak tatlısı için kolları sıvayalım!

ceviz, taze ceviz, yeşil

4 adımda sağlıklı ve pratik kabak tatlısı tarifi! Kabak tatlısı nasıl hazırlanır?

  1. Kabakların sert kabuğunu ve yeşil kısımlarını bıçakla keserek temizleyin, ardından dilimleyin ve yıkayıp suyunu süzün.
  2. Dilimlediğiniz kabakları geniş tabanlı bir tencereye dizin, toz şekeri üzerine ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak 50 dakika kadar bekleyin.
  3. Suyunu bırakan kabakları kısık ateşte 15 dakika pişirin. Ardından tencerenin kapağını açıp 25 dakika daha pişirin.
  4. Tencereyi ocaktan alıp soğumaya bırakın. Üzerlerine kıyılmış ceviz serpiştirerek servis edin.

balkabağı tatlısı

Kabak tatlısı tarifinin besin değerleri ve diyet değişimleri: Diyette kabak tatlısı neyin yerine kullanılabilir?

Bir porsiyon kabak tatlısı, 147 Kcal enerji sağlıyor. Burada paylaştığım tarifin 1 porsiyonunu diyetinizde yer alan 2 avuç içi büyüklüğünde meyve ve yarım su bardağı yoğurt / süt yerine kullanabilirsiniz. Bu değişimi uygulamadan önce diyetisyeninize danışmanızı tavsiye ediyorum. Diyette değişimin ne olduğunu bilmiyorsanız burada yer alan içeriğimi okuyun.

balkabağı tatlısı

kabak tatlısı tarifinin içinde yer alan besinlerden birine veya birkaçına karşı alerjiniz / intoleransınız varsa ya da herhangi bir kronik hastalığınız bulunuyorsa diyetisyeninize danışmadan bu tarifi uygulamayın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kabak tatlısı tarifini deneyip yorum yaparak okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz. Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz. Bizi Instagram üzerinde yalnız bırakmayın, hesabımızı buradan takip edin. Kabak tatlısı size şimdiden sağlık ve afiyet getirsin.

Görseller: tuzekmek.com/balkabagi-tatlisi/
548 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir