Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme durumu başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

tuvalet, banyo, kabızlık, peklik, konstipasyon, kusma, vomiting, boşaltım, wc, kaka,Son bir yılda aşağıdaki durumlardan en az ikisini, ne kadar süre yaşadınız? 

  • Haftada 2 ya da daha az dışkılama,
  • Parça parça veya sert dışkı yapma,
  • Dışkılama sırasında tıkanma (engellenme) hissi,
  • Dışkılama sırasında ıkınma,
  • Tam boşalamama hissi,
  • Dışkılama sırasında destek olma (parmakla ya da elle)

Eğer yanıtınız yılın dörtte birinden fazla ise kabızlık şikayeti yaşadığınız ifade edilebilir.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

Kabızlığın nedenleri

Yaşadığınız kabızlığınızın nedeni aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı olabilir:

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca kalın bağırsaklarda fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak da kabızlık gelişebildiğinden uzun süren kabızlık durumunda mutlaka hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.966 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

Kabızlık nedir? – Momentum · 12 Mayıs 2020 14:23 tarihinde

[…] Sağlıksız beslenmeye, yetersiz posa (diyet lifi) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel inaktiviteye,  strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilen kabızlık; bir hastalık değildir. Kabızlığın diğer nedenlerini buradaki yazımda bulabilirsiniz. […]

Kabızlığın nedenleri nelerdir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:19 tarihinde

[…] Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme durumunuz başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir