Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme durumu başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

tuvalet, banyo, kabızlık, peklik, konstipasyon, kusma, vomiting, boşaltım, wc, kaka,Son bir yılda aşağıdaki durumlardan en az ikisini, ne kadar süre yaşadınız? 

  • Haftada 2 ya da daha az dışkılama,
  • Parça parça veya sert dışkı yapma,
  • Dışkılama sırasında tıkanma (engellenme) hissi,
  • Dışkılama sırasında ıkınma,
  • Tam boşalamama hissi,
  • Dışkılama sırasında destek olma (parmakla ya da elle)

Eğer yanıtınız yılın dörtte birinden fazla ise kabızlık şikayeti yaşadığınız ifade edilebilir.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

Kabızlığın nedenleri

Yaşadığınız kabızlığınızın nedeni aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı olabilir:

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca kalın bağırsaklarda fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak da kabızlık gelişebildiğinden uzun süren kabızlık durumunda mutlaka hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.215 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] Sağlıksız beslenmeye, yetersiz posa (diyet lifi) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel inaktiviteye,  strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilen kabızlık; bir hastalık değildir. Kabızlığın diğer nedenlerini buradaki yazımda bulabilirsiniz. […]

[…] Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme durumunuz başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x