Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme başta olmak üzere yaşam biçimi değişikliği ile ortadan kalkabiliyor.

yeşil mercimek yemeği

1 • Baklagilleri diyetinize ekleyin

Kuru fasulye, kuru nohut, maş fasulyesi, barbunya, börülce ve mercimek gibi baklagilleri diyetinize ekleyerek aldığınız lif miktarını artırın.

ekmek, bread, tambuğday ekmeği, beyaz ekmek

2 • Beyaz ekmek tüketiminizi azaltın

Beyaz ekmek yerine yulaf, tam buğday, çavdar veya rüşeym unlu ekmekler kullanın. Ekmeğinizin türünü sık sık değiştirin.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

3 • Sebze ve meyve tüketiminizi gözden geçirin

Her gün 5 porsiyon kadar taze meyve ve sebze tüketin. Taze sıkılmış dahi olsa meyve sularının tüketimini sınırlandırın. İnsülin direnci, diyabet veya böbrek hastalıklarınız yoksa taze meyvelerin yerine kuru incir, kuru kayısı ya da mürdüm eriği kurusu gibi kuru meyveleri tüketebilirsiniz.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

4 • Sıvı alımınızı artırın

Uzman diyetisyeninizden yardım alarak günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını hesaplayın. Sıvı gereksiniminizi su ve maden suyu gibi kaliteli kaynaklardan sağlayın.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

5 • Çay ve kahve tüketiminizi gözden geçirin

Koyu çay ve kahve yerine hibiskus, kuşburnu, ekinezya, ısırgan otu, nane ve elma çaylarını tüketebilirsiniz. Çay olarak tüketmek istediğiniz bitkiler konusunda uzman diyetisyeninizden ve eczacınızdan destek alın.

deniz, kumsal, spor, kadın, meditasyon, rahatlama, yoga

6 • Fiziksel olarak aktif kalmaya özen gösterin

Herhangi bir engeliniz yoksa her gün 7.500 adım atmak ve haftanın 3-4 günü egzersiz yapmak bağırsak alışkanlıklarınızı düzenleyecektir.

psikoterapi, terapi

7 • Stresinizi yönetme konusunda destek alın

Stres karın ağrısına, şişkinliğe, ishale, gaz sancılarına ve kabızlığa neden olabiliyor. Stresinizi psikolog desteği alarak yönetebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Eğer kabızlığınız kronikleşmişse hekiminizle görüşün. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Sağlıklı günler diliyorum.

2.081 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Yaşam biçiminizi değiştirerek kabızlık şikayetinizi azaltabilirsiniz – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:17 tarihinde

[…] Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık sorunu, beslenme başta olmak üzere yaşam biçimi değişikliği ile ortadan kalkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir