Kabızlık sorunu; sağlıksız beslenmeye, yetersiz diyet lifi (posa) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel inaktiviteye, strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

wc, tuvalet kağıdı, 3, kabızlık, ishal, peklik

Birazdan tarifini paylaşacağım marmelatı; insülin direnci, diyabet, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz.

kuru incir., kurutulmuş meyve, kuru meyvej

Kabızlık sorununa karşı marmelat tarifi

  • 1 adet kuru incir
  • 3 adet kuru kayısı veya gün kurusu kayısı
  • 4 adet kuru erik (özellikle mürdüm eriği)

Yukarıdaki besinleri küçük parçalara ayırarak 2 su bardağı içme suyunda haşlayın.

marmelat, reçel, tatlı

Koyu kıvam aldığında ocağı söndürerek 2 tatlı kaşığı natürel sızma zeytinyağını da ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız marmelatı üçe bölerek sabahları 2 su bardağı ılık su ile tüketin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

921 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

1 yorum

Kabızlık sorunu için marmelat tarifi – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:16 tarihinde

[…] Kabızlık sorunu; sağlıksız beslenmeye, yetersiz diyet lifi (posa) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel aktivite yetersizliğine, strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir