Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme başta olmak üzere yaşam biçimi değişikliği ile ortadan kalkabiliyor.

yeşil mercimek yemeği

1 • Baklagilleri diyetinize ekleyin

Kuru fasulye, kuru nohut, maş fasulyesi, barbunya, börülce ve mercimek gibi baklagilleri diyetinize ekleyerek aldığınız lif miktarını artırın.

ekmek, bread, tambuğday ekmeği, beyaz ekmek

2 • Beyaz ekmek tüketiminizi azaltın

Beyaz ekmek yerine yulaf unlu, tam buğday unlu, çavdar unlu veya rüşeym unlu ekmekler kullanın. Ekmeğinizin türünü sık sık değiştirin.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

3 • Sebze ve meyve tüketiminizi gözden geçirin

Her gün 5 porsiyon kadar taze meyve ve sebze tüketin. Taze sıkılmış dahi olsa meyve sularının tüketimini sınırlandırın. İnsülin direnci, diyabet veya böbrek hastalıklarınız yoksa taze meyvelerin yerine kuru incir, kuru kayısı ya da mürdüm eriği kurusu gibi kuru meyveleri tüketebilirsiniz.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

4 • Sıvı alımınızı artırın

Uzman diyetisyeninizden yardım alarak günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını hesaplayın. Sıvı gereksiniminizi saf su ve maden suyu gibi kaliteli kaynaklardan sağlayın.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

5 • Çay ve kahve tüketiminizi gözden geçirin

Koyu çay ve kahve yerine; hibiskus, kuşburnu, ekinezya, ısırgan otu, nane ve elma çaylarını tüketebilirsiniz. Çay olarak tüketmek istediğiniz bitkiler konusunda uzman diyetisyeninizden veya eczacınızdan destek alın.

deniz, kumsal, spor, kadın, meditasyon, rahatlama, yoga

6 • Fiziksel olarak aktif kalmaya özen gösterin

Herhangi bir engeliniz yoksa her gün 10.000 adım atmak ve haftanın 3-4 günü egzersiz yapmak, bağırsak alışkanlıklarınızı düzenleyecektir.

psikoterapi, terapi

7 • Stresinizi yönetme konusunda destek alın

Karın ağrısına, şişkinliğe, ishale, gaz sancılarına ve kabızlığa neden olabilen stresinizi, psikolog desteği alarak yönetebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Eğer kabızlığınız kronikleşmişse hekiminizle görüşün. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Sağlıklı günler diliyorum.

825 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

1 yorum

Yaşam biçiminizi değiştirerek kabızlık şikayetinizi azaltabilirsiniz – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:17 tarihinde

[…] Bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık sorunu, beslenme başta olmak üzere yaşam biçimi değişikliği ile ortadan kalkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir