Matein ya da guaranin olarak da bilinen kafein kahve, çay, Yerba mate bitkisi, guarana ve kakao gibi besinlerde bulunuyor.

mate, yerba mate, mate çay, bitki çayı

Yerba mate bitkisinden yapılan çay

Karakteristik olarak yoğun bir acı tadı bulunan kafein kola, gazoz ve enerji içeceklerine lezzet vermesi amacıyla ekleniyor.

redbull, enerji içecek, bilgisayar, meşrubat

Büyük oranda ince bağırsakta emilen kafein, merkezi sinir sistemine etki ediyor: Beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırarak stimülan etkisi yapıyor.

erkek spor, spor, sporcu, koşu, atlama, egzersiz, antrenman, hız, motivasyon, motive

Bu uyarıcı etki nedeniyle kafein uyku düşmanı olarak biliniyor. Bununla beraber kafein, melatonin salgısını azaltarak insomnia sorununa (uyuyamama problemine) neden olabiliyor.

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzluk

Kafein içeren besinlerin öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde tüketilmesi gece uykusunu olumsuz etkiliyor. Bu nedenle 14:00, kafeini kesme zamanı olarak¹ isimlendiriliyor.

kadın,erkek, kıskanç, kıskanma, ilişki, çift, öfke

Ayrıca kafein aşırı tüketildiğinde veya duygu durumu hassas olan bireylerde anksiyete krizlerine neden olabiliyor.

okaliptus

Kafeini sınırlamak günlük rutinden tamamen kaldırmak anlamına gelmiyor. Orta derecede kafeinin uygun zamanlarda tüketilmesi yararlı etkiler gösteriyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yorgunluk, uyku sorunları ve çarpıntı gibi şikayetleriniz varsa hekiminizle, kafein hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

¹Drake C. ve diğerleri (2013). Caffeine effects on sleep taken 0, 3, or 6 hours before going to bed. Journal of Clinical Sleep Medicine 2013;9-11

1.560 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir