Kahve merkezi sinir sistemi için uyarıcı bir bileşen olan kafein içeriyor. Kafein içeren besinleri düzenli olarak kullanmak, ilaç ya da madde bağımlılığından farklı biçimde hafif düzeyde fiziksel bağımlılığa neden oluyor.

chemex, kahve demleme aparatı, cam kahve demleyici, kadın, mutfak

Günde iki kupadan fazla kahve içiyorsanız ve kahve içmeyi aniden bıraktıysanız odaklanma güçlüğü, baş ağrısı, sinirlilik, endişe, tükenmişlik ve depresyon belirtileri gösterebilirsiniz.

flat white, Avustralya kahvesi, az sütlü köpüksüz kahve

Burada sözünü ettiğim belirtiler kafein yoksunluğunu gösteriyor. Kafein yoksunluğunun sağlığı fiziksel, sosyal veya ekonomik yönden tehdit etmeyeceği varsayılıyor. Tabii kahve fiyatlarını görmezden gelirsek…

neşeli kadın, yaşlı, kahve, güneş gözlüğü, take away kahve, şapka, menopoz, geriatri

Madde bağımlılığından farklı olarak kafein yoksunluğunda kişinin kendisine veya çevresine zarar verme davranışı olmuyor. Bu nedenle biz düzenli olarak kahve tüketimini bir bağımlılık olarak görmüyoruz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹webmd.com/diet/caffeine-myths-and-facts
487 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir