Kalori, 1 gram suyun sıcaklığını 1°C artırmak için gereken enerji miktarını ifade ediyor. Kalori, çoğunlukla Kal veya Cal şeklinde kısaltılıyor.

kibrit, match, enerji, ateş, mavi, kibrit çöpü, alev, yanma, odun, kilokalori

4 kibrit yakıldığında yaklaşık olarak 1 kalori açığa çıkıyor. Ayrıca 1 kalori, 4.184 joule (jül) ediyor.

ampül, ampul, ışık, lamba, enerji, aydınlatma

Kilokalori ise 1000 kaloriye eşdeğer enerjiyi ifade ediyor. Kkal veya Kcal olarak kısaltılan kilokalori bazen kilogram kalori ya da büyük kalori olarak adlandırılıyor.

kalori, donut, donat, şeker, tatlı, atıştırma, pasta, kakaolu tatlılar, kaçamak

Besinlerin içerdiği enerji miktarına fiziksel kalori ismi veriliyor. Fiziksel kalori, her ne kadar kalori olarak ifade ediliyorsa da buradan bahsi geçen enerjinin birimi gerçekte kalori değil, kilokaloridir.

bomba kalorimetre

Bomba kalorimetre

Besinlerin enerji değerleri, bomba kalorimetre kullanılarak ölçülüyor. Etrafı suyla kaplı olan kapalı bir kabın içine konan besin tamamen yakılarak suyun sıcaklığındaki yükseliş ölçülüyor. Suyun sıcaklığındaki fark, besinin kalori değerini veriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

2.357 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir