Vücutta yaşayan en yaygın mantarlardan biri olan Candida; ağız, deri, sindirim sistemi, vajina, rektum ve ayak tırnakları gibi bölgelerde bulunuyor.

Candida albicans

Candida albicans isimli mantarın mikroskobik görüntüsü, wikimedia.org

Besinlerin sindirimine ve emilimine yardımcı olan bu mantar genellikle zararsız olsa da aşırı büyümesi enfeksiyona yol açabiliyor.

cilt, deri, dermatoloji, dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar

1 • Kandida enfeksiyonu nedir?

Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yaşayan 150’den fazla Kandida türü bulunuyor. Bunlardan 15’i aşırı büyüdüğünde enfeksiyona neden olabiliyor. Candida albicans, tüm vakaların yarısından fazlasını oluşturan en yaygın enfeksiyon suçlusu¹ olarak görülüyor.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

2 • Kandida enfeksiyonunun semptomları neler?

Kandida enfeksiyonun olası semptomları yukarıdaki gibi ifade ediliyor. Çok sık olmasa da Kandida semptomlarından biri olarak eklem ağrıları da gösterilebiliyor.

çocuk, beslenme, çocuk beslenmesi, karpuz, yemek, yiyecek, kız, yemek, şeker, tatlı, sunum, kase, ödül, yemek, çocuk, beslenme

3 • Kandida enfeksiyonu için risk faktörleri neler?

Kandida enfeksiyonları için risk faktörleri, zayıf bağışıklık sistemi ve geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımını içeriyor. Kandida enfeksiyonu için diğer risk faktörleri şöyle sıralanıyor:

Bu risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz diyetisyeninizle görüşün ve yaşam biçiminizi değiştirmeyi deneyin. Meditasyon ve stres yönetimi programlarına dâhil olmayı düşünün.

Denge, koordinasyon, yoga, meditasyon, kıvırcık, spor

4 • Kandida diyeti nedir?

Kandida enfeksiyonunun semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan katı beslenme stili, Kandida diyeti olarak isimlendiriliyor. Etkinliği bilimsel kanıtlarla henüz desteklenmeyen bu diyet ilave şeker, glüten, alkol, bazı süt ürünleri ve gıda katkı maddelerinin diyetten çıkartılması esasına dayanıyor.

yemek fotoğrafçılığı, kumaş, meyveler, sebzeler, diyet, sağlıklı beslenme

Kandida diyetinde düşük şekerli meyveler, nişastalı olmayan sebzeler ve glütensiz besinler tüketilebiliyor.

3D yazıcı ile gıda, footprint, gıda yazdırma, 3b yazıcılarla besin, printer diyet

Kandida diyetinin iltihabı azaltmak ve çoğalmış Kandida mantarlarının vücuda verebileceği zararı azaltmak için sağlıklı besinler tüketmek temeline dayanıyor. Yine de bugüne kadar hiçbir çalışmanın bu diyetin etkinliğini doğrulamadığını belirtmek istiyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/candida-diet
535 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir