Karbonhidrat, pektin, organik asit, C vitamini ve tanen içeren karadut meyvesi;  güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini destekliyor.

black murberry, karadut, kara dur, Morus nigra

Karadut ne işe yarıyor?

  • Karaduta kırmızı-mor renk veren antosiyanin, hem kansere hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu görev üstleniyor.
  • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık şikayetini azaltıyor.
  • Balgam atımını destekleyerek öksürüğün yatışmasını sağlayabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk ve uykusuzlukta kullanılabilir.
  • Karadut şurubu, aft ve pamukçuğa karşı kullanılabilir.

karadut, kara dut, mulberry, beriler

Karadut, ilaçlarla etkileşiyor mu?

İlaçların büyük bir kısmı karaciğerde sitokrom p450 enzim grubu tarafından metabolize oluyor. Tıpkı greyfurt suyunda olduğu gibi karadut suyunun da sitokrom p450 enzim grubu (CYP 3A4) üzerinde baskılayıcı etkisi bulunuyor. Bu nedenle alınan ilacın emilirliği ile birlikte yan etkileri de artıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ya da obezite ile yaşayan bireyler, ara öğünlerinde yarım su bardağı (60 gram) karadut meyvesi kullanabilirler. Karadut hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

974 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

1 yorum

3 soruda: “Resveratrol” – Momentum · 24 Haziran 2020 10:09 tarihinde

[…] üzüm kabuğu, üzüm suyu, şarap, yer fıstığı, yaban mersini, dut ve böğürtlende bulunan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir