Karbonhidrat, pektin, organik asit, C vitamini ve tanen içeren karadut meyvesi güçlü antioksidan etkinlik göstermesi nedeniyle bağışıklık sistemini destekliyor.

black murberry, karadut, kara dur, Morus nigra

Karadut ne işe yarıyor?

Ayrıca karadut şurubunun aft ve pamukçukta yararlı etkilerinin bulunduğu belirtiliyor.

karadut, kara dut, mulberry, beriler

Karadut ilaçlarla etkileşiyor mu?

İlaçların büyük bir kısmı karaciğerde sitokrom p450 enzim grubu tarafından metabolize oluyor. Tıpkı greyfurt suyunda olduğu gibi karadut suyunun da sitokrom p450 enzim grubu (CYP 3A4) üzerinde baskılayıcı etkisi bulunuyor. Bu nedenle alınan ilacın emilirliği ile birlikte yan etkileri de artıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ya da obezite ile yaşayan bireyler, ara öğünlerinde yarım su bardağı (60 gram) karadut meyvesi kullanabilirler. Karadut hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

2.515 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

3 soruda: “Resveratrol” – Momentum · 24 Haziran 2020 10:09 tarihinde

[…] üzüm kabuğu, üzüm suyu, şarap, yer fıstığı, yaban mersini, dut ve böğürtlende bulunan […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir