Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları olarak da bilinen kardiyoloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Kardiyoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, kardiyoloji uzmanı nasıl olunuyor, kardiyoloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden kardiyoloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Kardiyoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi
 • göğüste sıkışmayla beraber sol kola ve çeneye doğru yayılan ağrı
 • hareket etmekle artan göğüs ağrısı
 • hipertansiyon
 • çarpıntı
 • sertleşme sorunu
 • bayılmalar
 • istemsiz ağırlık kaybı
 • nefes darlığı

Kardiyoloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz kardiyoloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

kalp, maket, damar, koroner arter

Kardiyoloji uzmanı nasıl olunuyor?

Kardiyoloji alanında uzman olmak için 6 yıllık tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede kardiyoloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Kardiyoloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Kardiyoloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra kardiyoloji alanında 5 yıl asistanlık yapıyor. Bir kardiyoloji hekimi toplamda 11 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden kardiyoloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden kardiyoloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak kardiyoloji randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden kardiyoloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve kardiyoloji hekiminden kardiyoloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

340 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir