Hücre bölünmesi, büyüme, kemik gelişimi, üreme, bağışıklığın güçlenmesi, cilt sağlığının korunması ve görme fonksiyonları üzerinde etkili olan A vitaminiß-karoten, retinol ve karotenoit  formlarında bulunuyor.

c vitamini, ester c, ester-c, c-ester, askorbik asit, portakal, sarı, yağ

A vitamininin öncü maddelerinden olan ve doğada yaygın şekilde bulunan karotenoitlerin çeşitleri şunlardır:

  • Lütein
  • Violaksantin
  • Neoksantin
  • Fruktoksantin

mandalina, turuncu, oranj, narenciye

1 • Karotenoitler, antioksidan etkiye sahiptir

Reaktif oksijen türlerini yok etmeleri nedeniyle karotenoitler, antioksidan etkinlik gösteriyor. Ayrıca karotenoitlerden zengin diyetin ciltte erken yaşlanmaya ve kırışmaya neden olabilecek serbest radikalleri uzaklaştırdığı biliniyor.

havuç, carrot, turunçgil

2 • Karotenoitler besinlere renk veriyor

Klorofil pigmentinden sonra doğada en yaygın bulunan doğal renk verici olan karotenoitler; bitkisel ve hayvansal besinlere sarı, turuncu ve kırmızı tonlarında renk veriyor.

turuncu detoks, portakal suyu, havuç smoothie

3 • Karotenoitlerin kanserden koruyuculuğu net değil

Bilimsel yayınların bir kısmı karotenoitlerin kanserden koruduğunu, bir kısmı ise bu etkinin ihmal edilebilecek düzeyde olduğunu bildiriyor. Bu konuda çalışan bilim insanlarına daha fazla görev düşüyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Karotenoitler ve antioksidanlar hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.169 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir