Hücre bölünmesi, büyüme, kemik gelişimi, üreme, bağışıklığın güçlenmesi, cilt sağlığının korunması ve görme fonksiyonları üzerinde etkili olan A vitaminiß-karoten, retinol ve karotenoit  formlarında bulunuyor.

c vitamini, ester c, ester-c, c-ester, askorbik asit, portakal, sarı, yağ

A vitamininin öncü maddelerinden olan ve doğada yaygın şekilde bulunan karotenoidlerin çeşitleri şunlardır:

  • Lütein
  • Violaksantin
  • Neoksantin
  • Fruktoksantin

mandalina, turuncu, oranj, narenciye

1 • Karotenoidler, antioksidan etkiye sahiptir

Reaktif oksijen türlerini yok etmeleri nedeniyle karotenoitler, antioksidan özellik gösteriyor. Ayrıca karotenoitlerden zengin diyetin, cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olabilecek serbest radikalleri uzaklaştırdığı biliniyor.

havuç, carrot, turunçgil

2 • Karotenoidler, besinlere renk veriyor

Klorofil pigmentinden sonra doğada en yaygın bulunan doğal renk verici olan karotenoidler; bitkisel ve hayvansal besinlere sarı, turuncu ve kırmızı tonlarında renk veriyor.

turuncu detoks, portakal suyu, havuç smoothie

3 • Karotenoidlerin, kanserden koruyuculuğu net değil

Bilimsel yayınların bir kısmı karotenoidlerin kanserden koruduğunu, bir kısmı ise bu etkinin ihmal edilebilecek düzeyde olduğunu bildiriyor. Bu konuda çalışan bilim insanlarına daha fazla görev düşüyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Karotenoitler ve antioksidanlar hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

706 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir