Yaptığınız egzersizin yoğunluğunu artırıyorsanız, yeni bir egzersize başladıysanız, yoğun bir antrenmandan veya zorlu bir egzersizden sonra kaslarınızın ağrıması normaldir.

Egzersiz, spor, mat, su, suluk, termos, sportif kadın, spot kıyafet

Bu ağrılar, kas lifi ve bağ dokusundaki küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Vücudunuz yeni egzersize bir kez alıştığında çok az kas ağrısı yaşayacaksınız veya hiç ağrınız olmayacaktır.

diz, eklem, kot, jean, kadın, yere oturma, yorulma

Kas ağrısını azaltmak için ilk olarak ağrıyan bölgenizi inceleyin. Kas veya eklem bölgesinde şişlik varsa, bir buz paketini ince bir havluya sarın ve ağrıyan kasların üzerine 15 dakika uygulayın.

spor, kadın, egzersiz, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, dik durma, yoga, beyaz

Herhangi bir şişme yoksa ve kaslarınız sadece egzersizden dolayı ağrıyorsa kan dolaşımını hızlandırmak için 15 dakika boyunca ısı paketini havluya sarıp uygulayın. Ağrıyı azaltmak için başka bir yöntemde masaj uygulamasıdır. Masaj ağrıyan kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur.

hhp, andülasyon, masaj, titreşim tıbbı

Egzersizden sonra kas ağrıları yaşıyor olmanız kaslarınızın gerildiğinin ve yavaş yavaş güçlendiğinin bir işaretidir bu açıdan egzersiz yapmayı tamamen bırakmayın ve kendinizi zorlamadan düşük tempolu aktivitelerle egzersize devam edin. Ayrıca egzersizden sonra ılık bir banyo, gergin kaslarınızı gevşetebilir ve kan dolaşımınızı hızlandırarak geçici bir rahatlama sağlayabilir.

banyo, duş, su içme beyaz, kadın

Kas ağrısını ve yaralanmalarını önlemek için egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri ve egzersiz sonrasında soğuma hareketleri yapmayı unutmayın.

dumbel, dambıl, dumbell, dambel, dummbel, dummbell, dambl, ağırlık, evde egzersiz, spor, fitness

Kaslarınızdaki ağrı genellikle 2-3 günlük dinlenmeden sonra azalır ancak kas ağrıları birkaç gün dinlendiğiniz halde geçmiyorsa veya daha şiddetli hale geliyorsa, ciddi bir kas yaralanması geçirdiğinizin işareti olabilir. Kas ağrınıza ek olarak nefes almada zorluk, yüksek ateş, kas güçsüzlüğü ve boyun tutulması eşlik ediyorsa hekimle görüşmeniz gerekir.

kadın fizyoterapist, hasta, engelli, immolizasyon, fizyoterapi

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için fizyoterapistinizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

674 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, hizmetlerini online olarak veriyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir