Otorinolarengoloji ismiyle de bilinen ve KBB olarak kısaltılan kulak-burun-boğaz hastalıkları, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Kulak-burun-boğaz hastalıkları hangi hastalıklarla ilgileniyor, kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanı nasıl olunuyor, kulak-burun-boğaz hastalıkları eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden kulak-burun-boğaz hastalıkları randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

otorhinolaryngology, kbb, kulak burun boğaz hekimi, doktor, muayene

Kulak-burun-boğaz hastalıkları hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Burun akıntısı, nezle, burun eğriliği ve şekil bozukluğu, burundan kan gelmesi
  • uçuk, çene ve eklem hastalıkları, gırtlak ağrıları
  • boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, anjin, farenjit, horlama, sinüzit, tükürük bezi hastalıkları, vertigo, baş dönmeleri
  • kulak iltihabı, kulaktan kan gelmesi, işitme kaybı, kulak çınlaması, kulak ağrısı ile birlikte baş dönmesi, uzun süren kulak akıntısı

Kulak-burun-boğaz hastalıkları, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz kulak-burun-boğaz hastalıkları hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanı nasıl olunuyor?

Kulak-burun-boğaz hastalıkları alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede kulak-burun-boğaz hastalıkları alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Kulak-burun-boğaz hastalıkları eğitimi kaç yıl sürüyor?

Kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra kulak-burun-boğaz hastalıkları alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir kulak-burun-boğaz hastalıkları hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden kulak-burun-boğaz hastalıkları randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden kulak-burun-boğaz hastalıkları randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak kulak-burun-boğaz hastalıkları randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden kulak-burun-boğaz hastalıkları randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve kulak-burun-boğaz hastalıkları hekiminden kulak-burun-boğaz hastalıkları randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

346 kez okundu
Kategoriler: Genel sağlıkGüncelTıp tarihi ve etik

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir