Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkıları bulunan bir besindir. Kefir, Orta Asya’da ve Kafkaslar’da yaygın biçimde tüketilen fermente bir süt ürünüdür.

kefir mayası

Her iki besinde de bol miktarda protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotik bulunuyor.

yoğurt, nane

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Sindirim kolaylığı”

Kefir, yoğurttan daha kolay tolere edildiğinden laktoz intoleransı ile yaşayan bireylerin süt ve süt ürünleri grubundan kefiri tüketmeleri doğru bir adım olacaktır.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Probiyotik bakteri sayısı”

Sağlığa önemli katkılar sağladığı düşünülen mikroorganizmalara probiyotik deniyor. 1 su bardağı yoğurtta 10 milyar yararlı bakteri bulunuyorken bu miktar kefirde 4 katına çıkıyor.

kefir, süt, süt ürünleri, ayran, çilek

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Bakteri çeşitliliği”

1 su bardağı yoğurtta 5 farklı türde bakteri bulunuyorken bu miktar kefirde 5 katına çıkıyor. Yoğurt ile kıyaslandığında kefir probiyotik sayısı, çeşitliliği ve sindirim kolaylığı bakımından öne çıkıyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yoğurt ve kefir hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.321 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkıları bulunan bir besinken kefir, Orta Asya ve devamı… […]

[…] ve yoğurt arasındaki farkları buradan, kefir mayalama işlemini buradan okuyabilirsiniz. Süt hakkında geniş bilgi için uzman […]

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x