Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkı sağlıyor. Fermente bir süt ürünü olan kefir, Orta Asya’da ve Kafkaslar’da yaygın biçimde tüketiliyor.

kefir mayası

Her iki besinde de bol miktarda protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotik bulunuyor.

yoğurt, nane

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Sindirim kolaylığı”

Kefir, yoğurttan daha kolay tolere ediliyor.  Laktoz intoleransı ile yaşayan bireylerin süt ve süt ürünleri grubundan kefiri tüketmeleri doğru bir adım olacaktır.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Probiyotik bakteri sayısı”

Sağlığa önemli katkı yaptığı düşünülen mikroorganizmalara probiyotik deniyor. 1 su bardağı yoğurtta 10 milyar yararlı bakteri bulunuyorken bu miktar kefirde 4 katına çıkıyor.

kefir, süt, süt ürünleri, ayran, çilek

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Bakteri çeşitliliği”

1 su bardağı yoğurtta 5 farklı türde bakteri bulunuyorken bu miktar kefirde 5 katına çıkıyor. Yoğurt ile kıyaslandığında kefir probiyotik sayısı, çeşitliliği ve sindirim kolaylığı bakımından öne çıkıyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yoğurt ve kefir hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

4.501 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

Kefir mi yoğurt mu? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:32 tarihinde

[…] Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkıları bulunan bir besinken kefir, Orta Asya ve devamı… […]

4 soruda: “Süt” – Momentum · 26 Mayıs 2020 17:54 tarihinde

[…] ve yoğurt arasındaki farkları buradan, kefir mayalama işlemini buradan okuyabilirsiniz. Süt hakkında geniş bilgi için uzman […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir