Temeli pelvik taban kaslarımızın güçlendirilmesine dayanan Kegel egzersizi, Jinekolog Arnold H. Kegel tarafından 1948 yılında geliştiriliyor.

Kegel egzersizi, pelvik taban, kegel, Arnold Kegel

Arnold H. Kegel, digitallibrary.usc.edu

İdrarımızı tutup bırakırken kasıp gevşettiğimiz kaslara pelvik taban kasları deniyor. Kegel egzersizi bu kaslarımızı güçlendirip kontrol etmemizi amaçlıyor.

Vajinismus ve idrar kaçırma tedavisinde kullanan Kegel egzersizi, pelvik taban kaslarımızı güçlendirdiğinden her iki cinsiyette de cinsel performansın ve hazzın artırılmasında da rol oynuyor.

erkek fizyoterapist, kadın hasta, fizyoterapi, fizik tedavi

Kegel egzersizi hakkında bilgi almak ve sizin için uygun olup olmadığını değerlendirmek için fizyoterapistinizle görüşebilirsiniz.

132 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir