Zayıf bireylerin ağırlık kazanımı obezite ile yaşayan bireylerin ağırlık kaybından çok daha fazla emek isteyen ve disiplin gerektiren bir süreçtir.

tartı, baskül, kilo verme, zayıflama, fakir

Ağırlık artışının temeli harcanandan daha fazla kalori alımına dayanıyor. Bunun anlamı bireyin istediği her şeyi yemesi, sık sık atıştırması ya da yüksek kalorili çöp-gıdaları tüketmesi değildir.

hamburger, burger, ekmek arası, fastfood, hızlı hazır besin

Eğer siz de ağırlık kazanmak istiyorsanız bu 7 besini diyetinize eklemeyi deneyebilirsiniz:

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

1 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Yoğurt”

Yoğurt, hücre çoğalmasında ve yenilenmesinde etkili olan DNA ve RNA’nın temel parçalarından olan fosfor yönünden zengin bir besin olduğundan enerji üretimine yardımcı oluyor. Özellikle yoğurdun yeşilimsi suyu büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevli olan riboflavin vitaminince zengindir. Bu nedenle yoğurdun suyunu dökmeyin: Ayran, cacık ya da kefirlerinizde kullananın.

2 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Peynir”

İnek, koyun, keçi, deve ve manda sütlerinden üretilebilen peynirler hayvansal kaynaklı protein, B12 vitamini, kalsiyum ve fosfor açısından zengin besinlerdir.

yumurta, 2, iki, sarı yumurta, tavuk yumurtası

3 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Yumurta”

Bir adet hücreyi tavuğa dönüştürebilecek bütün besin ögelerini yapısında bulundurması nedeniyle yumurta besin değeri yüksek ve kaliteli protein içeren bir besindir. Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ve ağırlık kazanmayı hedefliyorsanız her gün 1 adet tavuk yumurtası tüketebilirsiniz.

avokado, sanatsal avokado

4 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Avokado”

Yüksek miktarda sağlıklı yağ içermesi ve enerji değerinin fazla olması nedenleriyle diğer meyvelerden ayrılan avokado, ağırlık kazanmayı hedefleyen bireyler tarafından hem ara öğünlerde hem de ana öğünlerde tüketilebilir.

kuru incir., kurutulmuş meyve, kuru meyvej

5 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Kuru meyveler”

Kuru incir, kuru kayısı, gün kurusu kayısı, kuru üzüm, yaban mersini kurusu, kuru erik, kuru dut, kurt üzümü kurusu ve hurma; ağırlık kazanmayı hedefleyen bireyler tarafından kontrollü miktarlarda tüketilebilir.

kuru yemişler, yağlı tohumlar, kuruyemiş, fıstık, ceviz, badem, kuru üzüm

6 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Yağlı tohumlar”

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ve ağırlık kazanmayı hedefliyorsanız Antep fıstığı, ceviz, badem, fındık ve tuzsuz fıstık gibi yağlı tohumları ve bunların sürülebilir formlarını uzman diyetisyeninize danışarak diyetinize ekleyebilirsiniz.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

7 • Ağırlık kazanmak isteyenler için 7 besin: “Sağlıklı yağlar”

Natürel sızma zeytinyağı, fındık yağı ve Hindistan cevizi yağı ağırlık kazanmayı hedefleyen bireyler tarafından kontrollü miktarlarda kullanılabilir.

spor, kadın, egzersiz, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, su, hareket, gri

Ayrıca kas kütlenizi de artırarak kaliteli biçimde ağırlık kazanmak için haftanın 2-3 günü ağırlık çalışması yapabilirsiniz.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Ağırlık kazanmak istiyorsanız hekiminize başvurarak detaylı sağlık taramasından geçtikten sonra uzman diyetisyeninizle görüşüp yağ ve kas dokularınızı ölçtürerek beslenmenizi takip altına alın. Konu hakkında geniş bilgi için buradaki içeriklerimi inceleyebilir veya uzman diyetisyeninizle görüşebilirsiniz.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca 1 ay içinde ağırlığınızın %10’undan fazlasını kaybettiyseniz acilen sağlık kuruluşuna başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

2.008 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir