İnsanları birbirinden ayıran özelliklerin bütünü olan kişilik bebeklik ve çocukluk dönemlerinden itibaren şekillenmeye başlıyor. Bazı kişiler yaşamlarının bu erken dönemlerinde esnek olmayan, sağlıksız ve uyumsuz düşünme şekli ve davranışlar geliştirebiliyorlar. Bu durum kişilik bozukluğu olarak tanımlanıyor.

kişilik, gelişim, yürüme, doğa,çocuk, bebek, kız, kişilik bozukluklar

Kişilik bozukları çocukluk dönemindeki yaşantılardan kaynaklansa da çoğunlukla ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde ortaya çıkıyor.

kişilik, kişilik bozuklukları, ergenlik, büyüme, genç, balo, hazırlık, okul

Kişilik bozukluğu olan kişiler abartılı ve katı düşünce-davranış şekilleri nedeniyle olan biteni algılamada ve diğerleriyle ilişki kurmada zorlanıyorlar. Böylece sosyal etkinliklerde, çalışma ve eğitim hayatında önemli sorunlar yaşıyorlar.

kişilik, kişilik bozukluğu, erkek, katı, siyah beyaz, öfke

Kişilik bozukluğu türleri A, B ve C olmak üzere üç temel küme altında ele alınıyor. Bir kişilik bozukluğuna sahip olan kişi diğer kişilik bozukluklarının belirtilerine de sahip olabiliyor.

  • A kümesi tuhaf (egzantirik) düşünce ve davranışları içinde barından paranoid, şizoid ve şizotipal kişilik bozukluklarından oluşuyor. Bu bozuklukların belirtileri şizofreni belirtilerine benziyor.
  • B kümesi dramatik, aşırı duygusal, değişken öngörülemeyen düşünce ve davranışları içeren sınır (borderline), histriyonik, narsisistik ve antisosyal kişilik bozukluklarını barındırıyor.
  • C kümesi endişeli, korkulu düşünce ve davranışla ilişkili belirtilerden oluşan çekingen, bağımlı ve obsesif kompulsif kişilik bozukluklarından oluşuyor.

psikolog, psikoterapi, psikoterapist, travma, ergen, travmatize, göüşme, danışmanlık

Kişilik bozukluklarının tanısı ve tedavisi psikiyatri hekimi tarafından planlanıyor. İlaç desteğinin yanında birçok psikoterapi yöntemi de kişilik bozukluklarının tedavisinde kullanılabiliyor. Sağlıklı günler.

131 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x