Mızraklı nane olarak da isimlendirilen kıvırcık nane [Mentha spicata (Antep nanesi, eşek nanesi, anuk)¹ ve Mentha viridis]; tıbbi yararları nedeniyle öne çıkan, Balkanlara ve Türkiye’ye özgü² çok yıllık otsu bir bitki olarak tanınıyor.

mızraklı nane, kıvırcık nane, yeşillik

1 • Kıvırcık nanenin içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Kıvırcık nane karvon, limonen, hidrokarbon, 1,8-sineol, mentol ve menton içeriyor. Tıbbi naneden (Mentha piperita) farklı olarak mızrak nane, düşük miktarda mentol ve yüksek miktarda karvon¹ içeriyor.

mızraklı nane, kıvırcık nane, yeşillik

2 • Kıvırcık nanenin hangi kısımları kullanılıyor?

Kıvırcık nanenin yaprakları ve aromatik yağı kullanılıyor. Kıvırcık naneden elde edilen uçucu yağ şekerlemelere, diş macunlarına, şampuanlara ve sabunlara eklenebiliyor.

3 • Kıvırcık nanenin tıbbi etkileri neler?

  • Kadınlarda görülebilen PCOS (polikistik over sendromu), androjen (erkeklik hormonu) düzeyini artırıyor. Kıvırcık nane testosteron düzeyini azaltıyor, gonadotropik hormon (lüteinize edici ve folikül uyarıcı) düzeyini artırıyor ve PCOS ile bağlantılı hirşutizmi (tüylenmeyi)¹ azaltıyor.
  • Çalışmalar kıvırcık nanenin erkeklerde cinsel isteği ve deney hayvanlarında yeni sperm oluşumunu azalttığını¹ gösteriyor.
  • Yüksek karvon konsantrasyonu nedeniyle kıvırcık nanenin antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğu bildiriliyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

4 • Kıvırcık nane ağırlık kaybını destekliyor mu?

Kıvırcık nanenin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

bitki çayı, demleme

5 • Kıvırcık nane nasıl kullanılıyor?

Kıvırcık naneden çay hazırlayarak günde 1-2 kupa içebilirsiniz. 3-4 gram kıvırcık nanenin üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10-15 dakika demlemenizi öneriyorum. 

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Mutfak nanesinden (Mentha piperita) farklı bir tür olan kıvırcık naneyi etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Kıvırcık nane hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

görselleren.wikipedia.org/wiki/Spearmint
¹erdemyesilada.com/tr/article/desc/54453/kivircik-nane-cayi-bayanlarda-tuylenme-kontrolunde-yararli-olabiliyor.html
²tr.wikipedia.org/wiki/M%C4%B1zrakl%C4%B1_nane

7.018 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir