Konsültasyon, bir hastalıkta uygulanacak tedavi konusunda bütüncül bir yaklaşım amacıyla farklı tıp dallarında uzmanların birbirine danışması, görüş alışverişinde bulunmasını ifade eden tıbbi bir terim olarak tanımlanıyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Konsültan diyetisyenler ise hastaya uygulanacak beslenme tedavisi ile ilgili olarak hekim ile görüş alışverişinde bulunan kişileri ifade ediyor.

online diyet, uzaktan beslenme danışmanlığı, diyetisyen, klavye, mac, bilgisayar, yazar, yazı, makale, ananas

Konsültasyon, hekimin yönlendirmesi ve hastanın da kabul etmesiyle veya hastanın talebiyle yapılabiliyor. Hekim yönlendirmesiyle yapılacak olan konsültasyonda; müdavi hekim (hastanın tedavisini doğrudan üstlenen) konsültan istenen diyetisyene hastanın bilgilerini ve istediği konsültasyonu içeren açık ve anlaşılır bir şekilde yazılı istemde bulunuyor.

hasta, hastalık, kadın, hastane, hekim, beyaz önlük, dosya, yatış, klinik-2Müdavi hekim ile kendisinden konsültasyon istenen diyetisyenin ulaştıkları sonuçlar tarafların imzalarının da yer aldığı bir belge ile tespit ediliyor. Konsültan diyetisyen kanaatini konsültan belgesine yazdıktan sonra verilen karara yönelik tedaviye müdahelede bulunmuyor.

Psikolog, psikolojik danışma, psikiyatri doktoru, yaşam koçu

Konsültan diyetisyenler kendi iş yerlerinde çalışabildikleri gibi sözleşmeye bağlı olarak bir veya daha fazla sağlık kuruluşunda mesleklerini icra edebiliyorlar.

1.235 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir