Kaslarda enerji olarak depolanan kreatin adlı maddenin yıkılması sonucunda oluşan ürün kreatinin olarak tanımlanıyor. Kreatinin böbrekler tarafından süzülerek idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılıyor.

böbrek, idrar, itrah, organ

Vücuttaki miktarı cinsiyet, yaş ve kas kütlesine göre değişkenlik gösteren kreatinin kas  kütlesi arttıkça kandaki düzeyi yükseliyor.

erkek sporcu, dumbell, kol, biceps, damar

Kreatinin atımı:

laboratuvar sonucu, kadın doktor, hekim, kan, tetkik, analiz

Kandaki normal değeri erkeklerde 0,6-1,2 mg/dl, kadınlarda ise 0,5-1,1 mg/dl olması bekleniyor. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda bu değer yüksek çıkıyor ve kanda uzun süreli artış gösterdiği durumlarda böbrek yetmezliğinden şüphe ediliyor.

Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

Kreatinin değerinizin yükselmemesi adına Atkins diyeti gibi yüksek proteinli diyetlerden uzak durmanızı, yeterli sıvı almanızı, ilaçları gereksiz kullanmamanızı ve aşırı egzersizden kaçınmanızı öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.216 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir