Danışanlarım bana sıklıkla şu soruları yöneltiyorlar: Öğün saatleri beslenme açısından önemli mi? Uyku süremin ve sabah kalktığım saatin diyetim üzerinde olumlu veya olumsuz herhangi bir etkisi var mı?

kadın diyetisyen, hasta, beslenme tedavisi

Bu soruları yanıtlarını anlayabilmeniz için beslenme ile yakından ilişkili olan biyolojik saatler, sirkadiyen ritim ve krononütrisyon kavramlarına yakından bakmalısınız.

Leonardo da vinci, vitruvius adamı, biyoritim, biyolojik saat, krononütrisyon, Vitruvian Man, Leonardo Da Vinci

1 · Biyolojik saatler

Canlıların doğuştan gelen zamanlama araçlarına biyolojik saatler deniyor. Beyinde bulunan pineal bez tarafından düzenlenen biyolojik saatler, metabolik olayları düzenliyor. Ayrıca beyinde birden fazla biyolojik saat bulunuyor.

airplane, uçak, fly, havalanmak, uçmak, Turkish Airlines, havayolu, hava yolları, plaza, sağlıksız yaşam biçimi, biyolojik saati değiştiren bozan şeyler

Uçak yolculukları, gece vardiyasında çalışma, uykusuz kalma ve ışıklı ortamda uyuma biyolojik saatleri bozuyor. Bu nedenle hâlsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunlar yaşanıyor.

gezegen, evren, dünya, world, stres dolu yaşam, modern hayat

2 · Sirkadiyen ritim

Vücudun biyolojik saatlerine sirkadiyen ritim deniyor. Sirkadiyen ritim, canlılarda bir gün boyunca (24 saatlik zaman içerisinde) gerçekleşen tüm biyokimyasal, fizyolojik ve psikolojik olayları ifade ediyor.

insan anatomisi, human anatomy

Vücut sıcaklığından, kan basıncından, uyku düzeninden ve hormonların dengesinden sorumlu olan sirkadiyen ritmin bozulması obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendromkalp hastalıkları, hipertansiyon ve kanser gibi hastalık risklerini beraberinde getiriyor.

tartı, baskül, banyo tartısı, kilo takibi, kantar, ağırlık takibi

Sirkadiyen ritim iştahı, besin seçimlerini ve enerji dengesini düzenleyerek ağırlık yönetimini etkiliyor.

aralıklı oruç, intermittent fasting, if diyeti, intermittend fasting

Yeterli ve dengeli beslenmemek, elektronik cihazlarla aynı ortamda uyumak, jet lag, yolculuk süresince kafein ve alkol almak sirkadiyen ritmi bozuyor. Uzun süreli uçuşlarda biyolojik saatlerle yerel saatin uyuşmaması nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlığa jet lag deniyor.

enerji, saat, akıllı bileklik, kalori yakma, yürüyüş, adım sayar, adımsayar, pedometreler

3 · Krononütrisyon

Yeni bir tıbbi terim olan krononütrisyon, biyolojik saatlere uygun olarak beslenmeyi ifade ediyor.

yatma, uyku, uyanma, kadın, mutlu, uyku, uyuma, uykusunu alma, günaydın, sabah

Sirkadiyen ritminize uygun beslenmeniz için öğün saatlerinizi düzenlemelisiniz. Uyku sürenizin ve sabah kalktığınız saatin de iştahınızı, besin seçimlerinizi ve vücut ağırlığınızı etkileyeceğini unutmayın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Gün ışığıyla uyanmanızı, kahvaltı öğününüzü atlamamanızı, ara öğünlerinizi ihmal etmemenizi ve güneşin batmasından bir süre sonra uyumanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.720 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir