Kurban bayramında yüksek miktarda kırmızı et ve şeker tüketimi pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

İnek, hayvan, büyükbaş, kurban, kurbanlık, dana, et, kırmızı et

Pişirme yöntemlerine bayramda da dikkat ederek porsiyon kontrolüne dikkat etmenizi öneriyorum.

kadın, erkek, 2 kişi, mutfak, yemek hazırlama, salata, eş, ev hanımı, aile, mutluluk, limon

Eti, kurban kesilir kesilmez değil 12-24 saat dinlendirildikten sonra; haşlama, fırınlama ya da ızgara yöntemlerinden birini kullanarak içinde kırmızılık kalmayacak şekilde ve yeterli sürede pişirerek tüketin.

Pişirme yöntemleri, tencere, fırın, haşlama, kırmızı kapaklı tencere, aşçı

Yapısal olarak sert olan taze et; dispepsi (hazımsızlık), diyare (ishal) ve konstipasyon (kabızlık) gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına eti, küçük porsiyonlarda ve etkili şekilde çiğneyerek tüketin.

Et, salata, domates, öğün, marul, yeşillik

Kırmızı et; kişiyi anemiden (kansızlık) koruyarak yorgunluk ve unutkanlığın önüne geçen B12 vitamininin iyi bir kaynağıdır. Etin içerdiği demir, çinko ve magnezyumun vücut tarafından etkili şekilde kullanılabilmesi için eti, taze sebzeler ile birlikte tüketin.

Erkek diyetisyen, manav alışverişi, kese kağıdı, yeşillik

Yüksek tansiyon, tiroit hastalıkları, yüksek kolesterol ve böbrek hastalıklarınız varsa; diyetisyeniniz ile görüşerek diyetinizdeki et miktarını düzenleyin.

bayram şekeri, şeker, şekerleme, renkli çikolatalar

Ziyaretlerde yarım kalan ikram tabağının bitirilmesi yönünde baskıyla karşılaşmak istemiyorsanız, ikramların daha küçük porsiyonlarda getirilmesi yönünde talepte bulunun.

Dondurma, sağlıklı çubuk dondurma

Baklava, şekerpare ve revani gibi şerbetli tatlılar yerine sütlaç, muhallebi veya tavukgöğsü gibi sütlü tatlılar ya da sade dondurma tüketebilirsiniz. Unutmayın ki en sağlıklı tatlı, taze (mevsim) meyveleri ve kuru meyvelerdir.

Diyetisyen, erkek diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı

Şeker hastalığı, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız varsa; diyetisyenimiz ile görüşerek diyetinizdeki karbonhidrat miktarını düzenlemelisiniz.

doğal mineralli maden suyu, mineral sodası, zengin mineral içeren su

Gerek ziyaretlerdeki tatlı ikramlarının yanında gerekse de kurban eti menülerinde kolalı içecekler ve meşrubat yerine sade maden suyu veya ayran tercih edin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kurban bayramınızı kutluyor, sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

1.588 kez okundu
Kategoriler: Beslenme ve Diyet YazılarıGüncelKurban Bayramında BeslenmeYazılar

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

1 yorum

Diyetisyen Şenol YILDIZ · 20 Ağustos 2019 16:21 tarihinde

Merhaba Emine hanım,
Uzun süreli, inatçı ve kronikleşen diarelerde vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Bu bağlamda en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneriyorum. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir