Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada önemli etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir.

yeşil mercimek yemeği

1 • Kuru fasulyenin sağlığa katkıları neler?

  • Diyabetle yaşayan bireylerin kan şekeri kontrollerini kolaylaştırıyor.
  • İçerdiği inositol pentaksifosfat nedeniyle meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu olduğu¹ bildiriliyor.
  • Kabızlık sorununa karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

1 su bardağı kuru fasulyede, 11 gram lif (diyet posası) bulunduğundan kuru fasulye; kolesterolü düşürüyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösteriyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

2 • Kuru fasulye, hangi miktarda tüketilmelidir?

Sağlıklı bireyler, haftada en az 4 su bardağı kadar kuru baklagil (kuru fasulye, yeşil mercimek, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi) tüketmelidir.

baklagiller, fasulye

3 • Kuru fasulyede ne kadar protein bulunuyor?

1 su bardağı (160 g) kadar kuru fasulyede 35 gram protein bulunuyor. Ayrıca B6 vitamini, folik asit, magnezyum, α-linolenik asit ve diyet lifi içeriyor.

kadın, erkek, 2 kişi, mutfak, yemek hazırlama, salata, eş, ev hanımı, aile, mutluluk, limon

4 • Kuru fasulye, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Bitkisel protein içeriği yüksek olan kuru fasulye, ağırlık kaybını destekliyor. Ayrıca kuru fasulye; uzman diyetisyen denetiminde yürütülen beslenme tedavilerinde kırmızı et, tavuk ve hindi gibi besinlerle değişimli olarak öneriliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

İçerdiği rafinoz ve stakiyoz nedeniyle gaz yapıyor olsa da kuru fasulyeyi sofranızdan eksik etmemenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
2.066 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada devamı… […]

[…] etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir. Kuru fasulye hakkında geniş bilgi için buradaki yazıma göz […]

[…] Kuru fasulye, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi, bezelye ve mercimek gibi kuru baklagiller; zengin posa içerikleri nedeniyle kabızlık sorununu hafifletiyor. […]

3
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x