Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada önemli etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir.

yeşil mercimek yemeği

1 • Kuru fasulyenin sağlığa katkıları neler?

  • Diyabetle yaşayan bireylerin kan şekeri kontrollerini kolaylaştırıyor.
  • İçerdiği inositol pentaksifosfat nedeniyle meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu olduğu¹ bildiriliyor.
  • Kabızlık sorununa karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

1 su bardağı kuru fasulyede, 11 gram lif (diyet posası) bulunduğundan kuru fasulye; kolesterolü düşürüyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösteriyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

2 • Kuru fasulye, hangi miktarda tüketilmelidir?

Sağlıklı bireyler, haftada en az 4 su bardağı kadar kuru baklagil (kuru fasulye, yeşil mercimek, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi) tüketmelidir.

baklagiller, fasulye

3 • Kuru fasulyede ne kadar protein bulunuyor?

1 su bardağı (160 g) kadar kuru fasulyede 35 gram protein bulunuyor. Ayrıca B6 vitamini, folik asit, magnezyum, α-linolenik asit ve diyet lifi içeriyor.

kadın, erkek, 2 kişi, mutfak, yemek hazırlama, salata, eş, ev hanımı, aile, mutluluk, limon

4 • Kuru fasulye, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Bitkisel protein içeriği yüksek olan kuru fasulye, ağırlık kaybını destekliyor. Ayrıca kuru fasulye; uzman diyetisyen denetiminde yürütülen beslenme tedavilerinde kırmızı et, tavuk ve hindi gibi besinlerle değişimli olarak öneriliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

İçerdiği rafinoz ve stakiyoz nedeniyle gaz yapıyor olsa da kuru fasulyeyi sofranızdan eksik etmemenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
1.871 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

3 yorum

4 soru ve 4 yanıtla: “Kuru fasulye” – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:27 tarihinde

[…] Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada devamı… […]

Alerjiye neden olabilen 10 besin! – Momentum · 22 Nisan 2020 13:50 tarihinde

[…] etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir. Kuru fasulye hakkında geniş bilgi için buradaki yazıma göz […]

Kabızlıkla savaşan 5 besin! – Momentum · 15 Mayıs 2020 23:03 tarihinde

[…] Kuru fasulye, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi, bezelye ve mercimek gibi kuru baklagiller; zengin posa içerikleri nedeniyle kabızlık sorununu hafifletiyor. […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.